Redakcja Polska

W Wilnie zebrano ponad 10 tysięcy zniczy, które zapłoną w poniedziałek na Rossie

31.10.2021 10:53
W Wilnie zebrano ponad 10 tysięcy zniczy, które zapłoną w poniedziałek na Rossie. Wyniki zbiórki lampek, które zostaną zapalone na zabytkowych wileńskich nekropoliach, ogłosił Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą. W Wilnie groby bliskich lub znanych osób można odnaleźć za pomocą internetowego rejestru cmentarzy.
Audio
  • W Wilnie zebrano ponad 10 tysięcy zniczy, zapłoną jutro na Rossie. O szczegółach - Kamil Zalewski
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneKamila Aftanska/Shutterstock

Zbiórka zniczy trwała przez cały październik. Można je było przynieść do Domu Kultury Polskiej w Wilnie. Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą podał, że w tym roku udało się zgromadzić prawie 11 tysięcy zniczy. Przekazywały je nie tylko osoby prywatne, lecz także wileńskie organizacje społeczne, polscy dyplomaci oraz szkoły i firmy. Lampki zostaną zapalone jutro po południu, po raz jedenasty w ramach "Światełka pamięci dla Rossy i Bernardynów".

Wileński magistrat podał, że miejsca pochówku wilnian można znaleźć w utworzonym rejestrze cmentarzy, który dostępny jest już w internecie. Inwentaryzacja i digitalizacja wileńskich nekropolii rozpoczęła się dwa lata temu. Do przygotowania rejestru wykorzystano m.in. drony. Obecnie wyszukiwarka obejmuje 16 największych nekropolii. Wśród nich jest najstarsza nekropolia w mieście - cmentarz Na Rossie.

Obecnie trwają pracę nad przygotowaniem rejestru kolejnych 15 cmentarzy. Wśród nich są nekropolie staroobrzędowców, prawosławna, karaimska oraz tatarska. Władze litewskiej stolicy podkreślają, że jest to też rejestr byłych mieszkańców miasta. Oznaczono w nim ponad 211 tysięcy osób, a najstarsze nagrobki pochodzą z XVIII wieku.


IAR/dad

Zaduszkowe kwestowanie na Starych Powązkach

31.10.2021 10:30
Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa po raz 47. zbiera pieniądze na renowację zabytkowych nagrobków na warszawskiej nekropolii.

Brytyjczyk odbudowuje Spitfire'a, na którym walczyli polscy lotnicy. "Zawsze będziemy im wdzięczni"

31.10.2021 10:21
Pozostaniemy na zawsze wdzięczni Polakom za ich wkład w II wojnę światową i rekonstruując ten samolot chcę oddać hołd wszystkim 18 tys. członkom Polskich Sił Powietrznych, którzy służyli wówczas w Wielkiej Brytanii – mówi PAP Scott Booth, szef projektu Laguna’s Spitfire Legacy.