Redakcja Polska

Wkrótce Finał XVI Festiwalu Polonijnego "Losy Polaków 2021"

09.11.2021 18:38
Zakończenie XVI Festiwalu Polonijnego "Losy Polaków 2021” - projekcje, ogłoszenie werdyktu jury i rozdanie nagród XVI edycji imprezy - odbędą się w sobotę 13 listopada – poinformowała Fundacja Polska-Europa-Polonia.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Shutterstock/Proxima Studio

Jury ocenia 150 nadesłanych prac festiwalowych: filmów, a także programów telewizyjnych, radiowych i programów multimedialnych oraz portali internetowych, które ukazują życie Polaków w ponad 30 krajach świata.

"Jury - uznając wysoki poziom nadesłanych na festiwal prac – postanowiło przyznać Grand Prix, pięć nagród specjalnych za wieloletni udział i wsparcie festiwalu oraz nagrody w 9 kategoriach regulaminowych m.in. film fabularny, dokumentalny, program radiowy i multimedialny, prace ukazujące życie Polaków za granicą, upamiętniające nauczanie Błogosławionego Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego, rocznicę NSZZ Solidarność, losy Polaków na kresach wschodnich i Polaków pochodzenia żydowskiego" - napisano.

Katalog wszystkich prac wraz z opisami i prezentacją twórców jest prezentowany na stronach festiwalu: www.warszawa.mazowsze.pl i www.losypolakow.pl wraz ze zwiastunami oraz filmami udostępnianymi przez producentów.

Jak poinformowali organizatorzy, festiwalowi towarzyszą również projekcje pofestiwalowe oraz panele dyskusyjne on-line. Zagraniczne projekcje poprzednich edycji festiwalu odbywały się zarówno w Polsce, jak i w Kanadzie oraz USA.

XVI Festiwal Polonijny "Losy Polaków 2021" to – jak wyjaśniono w informacji przesłanej PAP – "kolejny przegląd profesjonalnych i amatorskich dzieł multimedialnych z całego świata w dziedzinie: filmu, telewizji, radia, multimediów i internetu, organizowany od roku 2004 corocznie przez Fundację Polska-Europa-Polonia".

Celem festiwalu jest promocja polskiej historii, kultury oraz tradycji wśród odbiorców krajowych, a także "wśród środowisk polonijnych w świecie, ich związków z Macierzą, losów Polaków mieszkających za granicą". Wśród celów festiwalu są również zacieśnienie kontaktów wśród Polaków mieszkających za granicą z ojczyzną, wyszukiwanie i wspieranie wśród Polonii talentów z różnych dziedzin sztuki, promocja laureatów festiwalu w Polsce i zagranicą. Organizatorzy festiwalu dążą także do wzmocnienie patriotyzmu, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, poprzez multimedialne prezentacje wzorów patriotyzmu i właściwych autorytetów.

Komitet organizacyjny festiwalu tworzą: Ryszard Łączyński - dyrektor, Magdalena Kozerska - dyrektor organizacyjny, Zygmunt Gutowski - prezes Fundacji PEP oraz Paweł Woldan – reżyser filmowy i telewizyjny, przewodniczący Jury Festiwalu.


PAP/ho


ABBA Non Stop. Nowy kanał muzyczny Polskiego Radia

09.11.2021 09:03
"Super Trouper", "Waterloo", a może "Don't Shut Me Down"? Wielkie przeboje i mało znane piosenki, oryginały i covery, a do tego mnóstwo anegdot i ciekawostek na temat jednej z najpopularniejszych grup w historii muzyki pop - to wszystko można usłyszeć w internetowej stacji ABBA Non Stop, uruchomionej na platformie mojepolskieradio.pl.

Od września 2022 przedmiot "Historia i teraźniejszość" w szkołach

09.11.2021 14:39
Od 1 września 2022 r. w klasie I szkoły ponadpodstawowej będzie wprowadzony nowy obowiązkowy przedmiot "Historia i teraźniejszość", zastąpi przedmiot wiedza o społeczeństwie na poziomie podstawowym. Docelowo HiT będzie nauczany w klasie I i II - poinformowało kierownictwo MEiN.

W Kordegardzie wystawa "Enigma. Zagadka rozwiązana"

09.11.2021 14:49
W Kordegardzie zainaugurowana została wystawa "Enigma. Zagadka rozwiązana". Ekspozycję przygotowały Muzeum Historii Polski i Narodowe Centrum Kultury. Jest na niej - po raz pierwszy w Polsce - pokazane urządzenie, dzięki któremu wywiad II Rzeczypospolitej odniósł wybitny sukces. Złamanie kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma było jednym z największych osiągnięć polskich kryptologów i polskiego wywiadu, które walnie przyczyniło się do pokonania Niemiec w czasie drugiej wojny światowej.