Redakcja Polska

"Aligator w Wilnie". Intrygująca powieść z historią Polski i Wileńszczyzny w tle

17.12.2021 13:37
"Aligator w Wilnie" to tytuł książki, której premiera miała miejsce w litewskiej stolicy. Jej autorem jest polski pisarz i kulturoznawca Piotr Jezierski. Publikacja nawiązuje do cyklu Zbigniewa Nienackiego o Panu Samochodziku i innych klasyków polskiej powieści dla młodzieży.
Audio
  • Książka „Aligator w Wilnie” to skrzyżowanie kryminału i powieści przygodowej przyprawione szczyptą historii Polski oraz Wileńszczyzny. Z Piotrem Jezierskim, autorem książki, rozmawia Kamil Zalewski [posłuchaj]
Uniwersytet Wileński na Starym Mieście w Wilnie
Uniwersytet Wileński na Starym Mieście w WilnieShutterstock/Jonas Tufvesson

Książka „Aligator w Wilnie” to skrzyżowanie kryminału i powieści przygodowej przyprawione szczyptą historii Polski oraz Wileńszczyzny.

Jak mówi Polskiemu Radiu dla Zagranicy Piotr Jezierski, we współczesnej polskiej literaturze Wilno jako miejsce akcji, praktycznie się nie pojawia."Kresy rzadko są ukazywane przygodowo. Starałem się ruszyć za wschodnią granicę. Liczę na to, że w przyszłości bohaterka wyruszy też na Ukrainę i na Białoruś" - wyjaśnia.

Autor publikacji dodaje, że podstawą budowania poszczególnych scen w książce było odwiedzenie i opisanie miejsc, które mu się podobały w Wilnie. "Cmentarz na Zakrecie zrobił na przykład na mnie duże wrażenie. Mało kto wie o tym miejscu. Mam nadzieję, że zachęci to również innych do odwiedzenia Wilna" - wskazuje Piotr Jezierski. Punktem wyjścia dla opowieści są podziemia Katedry Wileńskiej, które na początku lat 30. ubiegłego wieku, w wyniku wielkiej powodzi, zostały zalane.

Autor mówi, że chciał, aby jego bohaterka poznawała i odkrywała Wilno w podobny sposób, w jaki on to robił. "Żeby ta historia pomalutku się przesączała do głównej intrygi, która jest troszeczkę kryminalna" - dodaje. Książkę na razie będzie można otrzymać jedynie podczas spotkań z autorem lub w Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie", która ją wydała.

Projekt został sfinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.

Opowieść graficzna "Podziemie łączy". Wyjątkowa publikacja Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie"

10.12.2021 09:55
Album powstał w ramach projektu "Pogrindis jungia/ Podziemie łączy". Celem projektu jest przywołanie historii i współpracy Polaków i Litwinów w oporze wobec sowieckiej okupacji. W dwujęzycznym, polsko-litewskim albumie, z pomocą krótkich tekstów i ilustracji, opowiedziana została skomplikowana historia polsko-litewskich relacji okresu II wojny światowej oraz zapomniana współpraca Polaków i Litwinów w walce z sowiecką okupacją. Album został zrealizowany w atrakcyjnej dla młodego czytelnika formie komiksu.  

Kilkaset paczek żywnościowych i wyprawek szkolnych trafi do Polaków na Litwie

14.12.2021 12:00
Około 400 paczek żywnościowych i 140 wyprawek szkolnych trafi wkrótce z Płocka do Polaków z rejonu solecznickiego na Litwie. Akcję "Świąteczna Paczka Rodakom na Wileńszczyźnie" organizuje po raz trzeci płocka Fundacja "Cokolwiek uczyniliście".

O trudnej historii w popularnej formie. Polskie i litewskie podziemie antykomunistyczne w... komiksie

15.12.2021 16:35
Publikacja "Podziemie łączy / Pogrindis jungia", która zostanie w środę zaprezentowana w Wilnie, przywołuje historię i współpracę Polaków i Litwinów w oporze wobec sowieckiej okupacji. Wydawnictwo zostało przygotowane przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie". Patronat medialny nad nim objęło Polskie Radio dla Zagranicy.