Redakcja Polska

List księcia Adama Jerzego Czartoryskiego z 1826 r. w kolekcji Muzeum Czartoryskich

15.02.2022 15:06
List z 1826 roku napisany przez Adama Jerzego Czartoryskiego z Puław do przyjaciela Arthur’a White dołączył do zbiorów Muzeum Czartoryskich w Puławach. List przekazała Fundacja Rodzinna Blochów z Nowego Jorku.
Pałac Czartoryskich w Puławach
Pałac Czartoryskich w PuławachStepniak/Shutterstock

"To jest jednostronicowy, krótki list. Zachowany w bardzo dobrej formie. Napisał go książę Adam Jerzy Czartoryski do swojego przyjaciela i plenipotenta Arthur’a White, który w 1826 roku przebywał w Anglii" - powiedziała Grażyna Bartnik, adiunkt Muzeum Czartoryskich w Puławach.

"Artur White zamieszkiwał przez jakiś czas w Puławach. Tu ożenił się z Elżbietą, zwaną na dworze Lilą, która była wychowanką księżnej Izabeli. Wspólnie odziedziczyli majątek w Górze Puławskiej i przez cały czas byli związani z księciem Adamem i księżną" - przekazała i dodała, że White do Anglii wyjechał w celach finansowych, "stąd też ta korespondencja pomiędzy księciem a pełnomocnikiem".

List napisany jest w języku francuskim. "To był 1826 rok, a w tamtych czasach język francuski był językiem ogólnie przyjętym dla magnaterii i był używany we wszystkich dworach szlacheckich" - wyjaśniła Grażyna Bartnik.

List do muzealnej kolekcji przekazała Fundacja Rodzinna Blochów z Nowego Jorku, która wcześniej podarowała muzeum między innymi modlitewnik królowej Francji Marii Leszczyńskiej i zbiór architektonicznych rysunków z Hotelu Lambert.

"List zostanie teraz przetłumaczony na język polski, a zwiedzający będą mogli go oglądać w muzeum na początku marca. Podarowany rękopis z pewnością poszerzy wiedzę na temat stosunków White'ów z rodziną książąt Czartoryskich" - podsumowała Grażyna Bartnik.


PAP/ho


Polskie Radio z nominacjami do Mobile Trends Awards 2021. Agnieszka Kamińska: to wielka radość i duma

13.02.2022 21:58
Prezes Polskiego Radia podkreśliła, że trzy nominacje do Nagród Mobile Trends Awards 2021 dla publicznego nadawcy to wielka radość, zaszczyt i duma. - Ogromnie się cieszę - powiedziała Agnieszka Kamińska.

50. Międzynarodowy Bal Polonaise w Miami

14.02.2022 11:22
W Miami po raz 50. odbył się Międzynarodowy Bal Polonaise. Jest on organizowany przez Lady Blankę Rosenstiel, jedną z najbardziej wpływowych Polek w USA.

Polsko-węgierska współpraca kulturalna trwa od dziesięcioleci

14.02.2022 12:54
Instytut Liszta - Węgierskie Centrum Kultury w Warszawie - działa od 1935 roku i prezentuje obraz węgierskiego dorobku kultury, pielęgnuje też bogatą tradycję tysiącletniej przyjaźni i wspólnej historii polsko-węgierskiej.