Redakcja Polska

Caritas Polska dziękuje za pomoc dla Ukrainy i prosi o dalsze wsparcie

21.04.2022 14:20
Caritas Polska dziękuje za ponad 100 milionów złotych na pomoc dla Ukrainy i prosi o dalsze wsparcie. Ponad 50 milionów złotych jest już w diecezjalnych Caritas. Środki te są pomocą dla ukraińskich uchodźców w Polsce i dla mieszkańców Ukrainy. - Dzięki ogromnej ofiarności Polaków Caritas nieustannie zwiększa skalę i zasięg pomocy, ale wsparcie w obliczu dramatów wojny jest nadal bardzo potrzebne - mówi rzecznik Caritas Polska Maciej Dubicki.
Od początku wojny archidiecezjalny Caritas wysłał na Ukrainę 130 tirów z darami
Od początku wojny archidiecezjalny Caritas wysłał na Ukrainę 130 tirów z daramiKarina Sało/PAP

- Sytuacja na Ukrainie jest tak brutalna, przynosi wiele cierpienia i zniszczenia. To jest bardzo bolesne i to dotyczy naszych najbliższych sąsiadów ze wschodu. Serdecznie dziękuję za tę dotychczasową pomoc, która do tej pory spływała dzięki Państwu, dzięki naszym darczyńcom do Caritas Polska i Caritas w Polsce. Zauważamy, że przez pierwsze tygodnie ta pomoc płynęła, naprawdę bardzo szerokim strumieniem, jednakże obecnie zmniejsza się. Zaczynamy odczuwać to zmęczenie, ale pamiętajmy, że tam na Ukrainie rodziny wciąż cierpią, miasta są wciąż niszczone - ta pomoc jest cały czas potrzebna - podkreśla Maciej Dubicki z Caritas Polska.

- Serdeczne słowa podziękowania należą się darczyńcom, pracownikom, partnerom instytucjonalnym i biznesowym oraz ogromnej rzeszy prawie 20 tysięcy wolontariuszy - przede wszystkim Caritas diecezjalnych oraz Caritas Polska, którzy włączają się w niesioną przez nas pomoc - dodaje Maciej Dubicki. - To już prawie trzy miliony osób, które przekroczyło polsko- ukraińską granicę. To bardzo wiele, często tragicznych historii osób, którym trzeba pomóc, które oczekują na nasze wsparcie, na naszą solidarność. Zachęcam wszystkich Państwa do wspierania Caritas Polska, wspierania naszych gości z Ukrainy. Można wspierać wchodząc na stronę caritas.pl/Ukraina i tam dokonywać wpłat. Można wspierać wysyłając paczkę dla Ukrainy analogicznie wchodząc na stronę Caritas.pl/paczkadlaUkrainy czy wysyłając Sms o treści "Ukraina" pod numer 72052. Zachęcamy do wsparcia wolontariatu, do włączania się w różne akcje, różnych organizacji, po to by jak najbardziej i najskuteczniej nieść pomoc naszym wschodnim sąsiadom, którzy tak bardzo cierpią - dodaje rzecznik Caritas Polska.

Wartość wsparcia przekazanego w postaci darów rzeczowych przez Caritas bezpośrednio na Ukrainę przekroczyła 136 milionów złotych. Caritas wysyła tam m.in. żywność i środki higieniczne, zaopatrzenie medyczne, w tym leki, wózki inwalidzkie, generatory prądu i wiele innych potrzebnych na miejscu artykułów.

Uruchomiona została również akcja "Paczka dla Ukrainy”, w ramach której do ukraińskich miast są wysyłane transporty najpotrzebniejszych produktów, kupionych, zapakowanych i przekazanych Caritas przez wiernych w parafiach.

Do Lwowa, Kijowa, Czernichowa, Buczy, Winnicy, Iwano-Frankowska i mniejszych miejscowości dotarło dotychczas 13 tysięcy 300 paczek - łącznie to ponad 213 ton pomocy o wartości około 5 milionów 300 tysięcy złotych.


IAR/dad

Ambasador Rosji grozi Polsce. Jest odpowiedź rzecznika MSZ: mamy w Polsce państwo prawa

21.04.2022 11:11
Konto ambasady Rosji zajęła polska prokuratura w związku z podejrzeniami o jego wykorzystywanie na "niedobre cele", jeżeli ktoś zaczyna eskalować odwety, to praktycznie zawsze jest strona rosyjska - mówił rzecznik MSZ Łukasz Jasina, odnosząc się do gróźb ambasadora Rosji w Polsce Siergieja Andriejewa.

Polski piekarz z Buczy: Rosjanie mieli w piekarni bazę. Oczyściliśmy ją i teraz rozdajemy ciepły chleb

21.04.2022 11:23
- Rosjanie urządzili sobie w piekarni bazę. My, po jej oczyszczeniu, zaczęliśmy rozdawać stąd mieszkańcom świeży chleb, który jest symbolem domowego ciepła i bezpieczeństwa - powiedział Jacek Polewski, piekarz z Poznania.

Wywiad Ukrainy: Rosjanie zabijają wolontariuszy, izolują od Ukrainy okupowane miejscowości

21.04.2022 13:24
"Rosjanie całkowicie izolują od Ukrainy okupowane miejscowości, zabraniają ewakuacji mieszkańców. Pojawiły się informacje o rozstrzelaniu wolontariuszy" - pisze w czwartek wywiad wojskowy Ukrainy. Z kolei jak poinformował w czwartek doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko, w miejscowości Manhusz pod Mariupolem Rosjanie wykopali kilka masowych grobów i ciężarówkami zwożą tam ciała ofiar.