Redakcja Polska

Przewodniczący Episkopatu i prymas Polski odwiedzą Ukrainę

16.05.2022 19:00
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, prymas Polski abp Wojciech Polak oraz metropolita lubelski abp Stanisław Budzik odwiedzą Lwów i Kijów - poinformował we wtorek portal niedziela.pl. Pobyt zaplanowano od 17 do 20 maja, a jego celem jest okazanie solidarności i wsparcia dla Ukrainy.
Prymas Polski abp Wojciech Polak
Prymas Polski abp Wojciech Polakprymaspolski.pl/J, Andrzejewski

Portal niedziela.pl, powołując się na depeszę Katolickiej Agencji Informacyjnej, podał, że 18 maja we Lwowie planowane jest spotkanie z metropolitą archidiecezji lwowskiej Ukraińskiego Kościoła Rzymskokatolickiego abp. Mieczysławem Mokrzyckim oraz arcybiskupem i metropolitą lwowskim Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego Ihorem Woźniakiem.

Następnego dnia hierarchowie spotkają się ze zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskupem większym kijowsko-halickim Światosławem Szewczukiem, biskupem diecezji kijowsko-żytomierskiej Witalijem Krzywyckim oraz zwierzchnikiem Prawosławnego Kościoła Ukrainy Epifaniuszem. Delegacja odwiedzi również katedrę św. Zofii i katedrę patriarchalną Zmartwychwstania Chrystusa UKGK. Planowana jest również wizyta w Irpieniu i Buczy.

"Wizyta ma na celu okazanie, że Kościół rzymskokatolicki w Polsce solidaryzuje się z Ukrainą i chce nakreślić wspólną przyszłość oraz kształtować rozwój relacji między strukturami kościelnymi Polski i Ukrainy w różnych dziedzinach: religijnej, duchowej i humanitarnej" - podaje portal. 

Członkom delegacji towarzyszyć będzie proboszcz wspólnoty Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Lublinie ks. Stefan Batruh.


PAP/dad

Inna "Bucza". Stanisław Żaryn przypomina rosyjskie zbrodnie w Mali

17.05.2022 13:38
Rosyjskie zbrodnie wojenne i terror wymierzony w cywilów to nie przypadek - uważa Stanisław Żaryn. W ocenie rzecznika koordynatora służb specjalnych to typowe działania Rosji realizującej imperialną politykę. Świadczyć o tym mają dramatyczne relacje z Ukrainy, ale także wydarzenia z Mali, gdzie o rosyjskim barbarzyństwie też jest coraz głośniej.

Rosjanie nie chcą jeździć na zaanektowany Krym

17.05.2022 14:54
Rosjanie nie chcą jeździć na zaanektowany Krym. Według dziennika "Kommiersant" w okresie letnim tylko od 30 do 40 procent hoteli i pensjonatów może liczyć na gości.