Redakcja Polska

Prezydent Andrzej Duda dziękuje Polakom w Egipcie

29.05.2022 20:51
Prezydent Andrzej Duda podziękował mieszkającym w Egipcie Polakom za to, że dzięki nim Polska jest tam znana i szanowana.
Audio
  • Andrzej Duda podkreślił, że mieszkający w Egipcie Polacy dają świadectwo, jakimi są ludźmi, fachowcami, ale także sąsiadami i obywatelami. Prezydent podziękował też polskim archeologom pracującym w Egipcie [posłuchaj]
Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Polonią w Kairze
Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Polonią w KairzeFoto: Grzegorz Jakubowski/KPRP

Prezydent, który składa wizytę w Egipcie, spotkał się w polskiej ambasadzie w Kairze z przedstawicielami Polonii.

Andrzej Duda podkreślił, że mieszkający w Egipcie Polacy dają świadectwo, jakimi są ludźmi, fachowcami, ale także sąsiadami i obywatelami. Prezydent podziękował też polskim archeologom pracującym w Egipcie. 

"W szczególności chciałem podziękować profesor Annie Wodzińskiej i profesorowi Andrzejowi Niwińskiemu, którzy kontynuują tu w Egipcie wielką misję, rozpoczętą kiedyś przez profesora Kazimierza Michałowskiego" - powiedział prezydent. Andrzej Duda odznaczył profesora Andrzeja Niwińskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej, a profesor Annę Wodzińską Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej. Wręczył też odznaczenia i flagi narodowe przedstawicielom Polonii i organizacji polonijnych. 

Polska para prezydencka spędzi w Egipcie trzy dni. Rozmowy polityczne prezydenta Andrzeja Dudy będą dotyczyły między innymi kryzysu żywnościowego wywołanego wojną na Ukrainie oraz możliwości importu skroplonego gazu z Egiptu.

IAR/ks

Polskie armatohaubice KRAB dla ukraińskiej armii

29.05.2022 12:45
Chodzi o wyposażenie dla trzech dywizjonów artylerii. Polska przeszkoliła także stu ukraińskich artylerzystów z obsługi armatohaubic KRAB.

Rosyjscy komentatorzy: Putin doprowadził do izolacji Rosji na wiele lat

29.05.2022 15:30
Rosyjska inwazja na Ukrainę była potrzebna Władimirowi Putinowi do utrzymania władzy - ocenia część rosyjskich komentatorów niezależnych.

Bez porozumienia w sprawie sankcji wobec Rosji i embarga na import ropy

29.05.2022 20:47
Nadal bez porozumienia w Unii Europejskiej w sprawie szóstego pakietu sankcji wobec Rosji i embarga na import ropy. Popołudniowe spotkanie ambasadorów krajów członkowskich w Brukseli zakończyło się bez porozumienia