X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"Nasza polska przygoda dobiegła końca". Spotkanie z niezwykłą rodziną z Malty

23.06.2022 19:24
- Jestem bardzo szczęśliwa, że podczas nauki w polskiej szkole, dzieci podszkoliły się nie tylko w języku polskim, ale również poznały historię, geografię i przyrodę naszego kraju, a także tradycję i kulturę - mówi Martyna Górniak - Pełech, tłumaczka, dziennikarka, fotoreporterka i podróżniczka, autorka książki „Dzieci Wielojęzyczne. Niezwykła historia zwykłej rodziny”.
Audio
  • Rozmowa z Martyną Górniak - Pełech, tłumaczką, dziennikarką, fotoreporterką i podróżniczką, autorką książki „Dzieci Wielojęzyczne. Niezwykła historia zwykłej rodziny” oraz Krysią Pełech i Ksawerym Pełech, bohaterami publikacji. Rozmawiała Halina Ostas [posłuchaj]
Martyna Górniak - Pełech oraz Krysia Pełech i Ksawery Pełech w studiu Polskiego Radia dla Zagranicy
Martyna Górniak - Pełech oraz Krysia Pełech i Ksawery Pełech w studiu Polskiego Radia dla ZagranicyFoto: materiały prasowe

"Wychować dziecko nie jest łatwo, a wychować dziecko w trzech językach i trzech kulturach początkowo wydaje się projektem niewykonalnym. Tymczasem los rzuca nas na głęboką wodę Morza Śródziemnego, gdzie na maleńkiej wyspie okazuje się, że trzy języki to wciąż za mało. I wtedy dopiero zaczyna się prawdziwa przygoda. Zwariowana, pełna zabawnych sytuacji i wzruszających momentów" - pisze, we wstępie do książki „Dzieci Wielojęzyczne. Niezwykła historia zwykłej rodziny”, Martyna Górniak - Pełech.

Przygoda, o której mowa, dziesięć lat później, staje się książką, która jest dowodem na to, że wielojęzyczność i wielokulturowość mogą być sposobem na życie pełne szalonych pomysłów i wspaniałej zabawy. Teraz powstaje druga część publikacji. Znajdą się w niej między innymi refleksje i doświadczenia z pobytu rodziny w Polsce i nauki Krysi i Ksawerego w polskiej szkole.

Okładka książki "Dzieci wielojęzyczne. Niezwykła historia zwykłej rodziny" Okładka książki "Dzieci wielojęzyczne. Niezwykła historia zwykłej rodziny"

- Nasza polska przygoda powoli dobiega końca. Odbieramy nasze pierwsze polskie świadectwa i wracamy do domu, na Maltę. Sama nie wiem kiedy minął nam ten rok szkolny. Ale jestem bardzo szczęśliwa, że Krysia i Ksawery podszkolili się nie tylko w języku polskim, ale również poznały historię, geografię i przyrodę naszego kraju, a także tradycję i kulturę - mówi Martyna Górniak - Pełech.

- Także takie codzienne sprawy jak: zmiana obuwia, noszenie kurtek, stołówka szkolna, kartkówki, wycieczki, czy nawet sklepik szkolny. Wszystko było dla nich nowością. Spadające liście jesienią i pączki wiosennych drzew. Nie doceniamy tego, a ja dzięki dzieciom zauważyłam wiele cudowności w naszej polskiej codzienności - opisuje pisarka i podróżniczka.

- Dla mnie wielką atrakcją były zakupy w sklepiku szkolnym. Na Malcie nie takich miejsc - dodaje Krysia Pełech.

- Ja zapamiętam zimę w Polsce, ferie zimowe. Na Malcie nie ma śniegu, ani ferii, tu było wiele zimowych atrakcji - mówi Ksawery Pełech.

- Dzieci osiągnęły rewelacyjne oceny, ale co najważniejsze, wszyscy w szkole bardzo podkreślają, że wniosły wiele dobrego, inne spojrzenie, inne reakcje, inne pomysły. Myślę więc, że to obopólna korzyść - dodaje Martyna Górniak - Pełech.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Haliny Ostas, z Martyną Górniak - Pełech, tłumaczką, dziennikarką, fotoreporterką i podróżniczką, autorką książki „Dzieci Wielojęzyczne. Niezwykła historia zwykłej rodziny” oraz Krysią Pełech i Ksawerym Pełech, bohaterami publikacji.

Jak wychować dziecko wielojęzyczne? Ciekawy poradnik dla rodziców w kraju i na emigracji

06.04.2022 16:22
- Dziesięć lat temu, będąc w ciąży, wpadłam na szalony pomysł, by do noworodka mówić po hiszpańsku i wychować dziecko dwujęzyczne. Ludzie patrzyli na mnie z niedowierzaniem, ale ja ambitnie trwałam w moim postanowieniu. Nie byłoby w tym nic trudnego, gdyby nie los, który rzucił nas na głęboką wodę i sprawił, że po kilku przeprowadzkach, zamieszkaliśmy na Malcie. Od tego momentu historia nabrała innego koloru. Z otoczenia zniknął język polski. Pojawił się język angielski i język maltański - mówi Martyna Górniak - Pełech, autorka książki „Dzieci Wielojęzyczne. Niezwykła historia zwykłej rodziny”.

Święta Wielkiej Nocy po polsku, maltańsku i hiszpańsku. Niezwykła historia polskiej rodziny

17.04.2022 10:15
- Nasze święta są trochę niestandardowe, dlatego, że w dziewięćdziesięciu procentach polskie, ale dziesięć procent pozostawiamy na pozostałe kultury w których żyjemy - mówi Martyna Górniak - Pełech, tłumaczka, dziennikarka, fotoreporterka i podróżniczka, autorka książki „Dzieci Wielojęzyczne. Niezwykła historia zwykłej rodziny”