Redakcja Polska

Jedyna polska rozgłośnia na Litwie kończy dziś 30 lat

01.07.2022 16:04
Jedyna polska rozgłośnia radiowa na Litwie, Radio "Znad Wilii", kończy dziś 30 lat. Stacja swój program kieruje przede wszystkim do Polaków mieszkających w tym kraju. Na antenie transmitowane są też audycje Polskiego Radia dla Zagranicy oraz wiadomości Informacyjnej Agencji Radiowej.
Audio
  • O 30-leciu Radia Znad Wilii, z dyrektorem Mirosławem Juchniewiczem, rozmawia Kamil Zalewski [posłuchaj]
  • Dyrektor Polskiego Radia dla Zagranicy Andrzej Rybałt o współpracy z Radiem Znad Wilii [posłuchaj]
Tort Radia znad Wilii
Tort Radia znad WiliiFacebook/Radio "Znad Wilii"

Radio "Znad Wilii" założone zostało przez sygnatariusza Aktu Niepodległości Litwy, mecenasa Czesława Okińczyca. Pierwszy program wyemitowany został 1 lipca 1992 roku o godzinie 14. "Radio Znad Wilii to mocno zakorzeniona na Litwie polska redakcja. To taka prawdziwa polska marka. Grupą docelową są Polacy w Wilnie i na Wileńszczyźnie" - mówi Polskiemu Radiu dyrektor generalny stacji Mirosław Juchniewicz.

Rozgłośnia nadaje na częstotliwości 103,8 FM. Jej program można odbierać w promieniu 100 km od nadajnika, który znajduje się na wileńskiej wieży telewizyjnej. Dzięki temu dociera ona również do słuchaczy na Białorusi. Stacja prowadzi również własny serwis internetowy. Na antenie Radia "Znad Wilii" dominuje polska muzyka, ale co godzinę nadawane są też serwisy informacyjne produkowane przez zespół Radia "Znad Wilii" oraz wiadomości Informacyjnej Agencji Radiowej.

Późnym popołudniem i wieczorami nadawane są także od wielu lat programy przygotowywane przez polską i białoruską sekcję Polskiego Radia dla Zagranicy. Jego dyrektor Andrzej Rybałt mówi, że dzięki temu udało się zrealizować wiele projektów medialnych służących poszerzeniu współpracy między Polską i Litwą. Jednak wojna, która wybuchła na Ukrainie zainspirowała dziennikarzy Polskiego Radia dla Zagranicy oraz Radia "Znad Wilii" do zwrócenia uwagi na tzw. fake newsy. "Są one produkowane przez aparat propagandowy reżimu Putina i służą do skłócenia Polaków z Litwinami oraz Polski z Litwą" - wyjaśnia Andrzej Rybałt.

W Radiu "Znad Wilii" nie brakuje audycji publicystycznych z udziałem znanych polskich i litewskich polityków czy programów o tematyce historycznej, przygotowywanych przez wileńskich dziennikarzy. Od początku istnienia siedziba rozgłośni mieści się na 18. piętrze wileńskiego Domu Prasy, dzięki czemu nazywana jest ona też najwyższym radiem na Litwie.

IAR/ho

Pierwsze gry wideo - "This War of Mine" i "Gra szyfrów" - będą wpisane do podstawy programowej

30.06.2022 15:20
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował, że do końca roku pierwsze gry wideo będą wpisane do postawy programowej jako treści rekomendowane. Szef resortu edukacji zainaugurował dzisiaj projekt "Gry w edukacji".

Na Wawelu otwarto Skarbiec Koronny Zamku Królewskiego

01.07.2022 14:19
Jeden z największych w Polsce zbiorów kosztowności i bezcennych pamiątek historycznych jest prezentowany w dwunastu na nowo zaaranżowanych salach. Na stałej wystawie można podziwiać ok. 800 eksponatów.

Muzeum Polskie pozostaje w Rapperswilu. W mieście powstanie także oddział Instytutu Pileckiego

01.07.2022 16:14
Muzeum Polskie pozostanie w Rapperswilu - poinformował podczas wizyty w szwajcarskim miasteczku wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Muzeum znalazło nową siedzibę w zakupionym właśnie przez państwo polskie kompleksie Schwanen, gdzie powstanie także szwajcarski oddział Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego. Umowa zakupu kompleksu Schwanen umożliwia kontynuację działalności Muzeum, które z końcem czerwca musiało opuścić mury raperswilskiego zamku - porzypomniał wicepremier Piotr Gliński.