Redakcja Polska

Muzeum Polskie pozostaje w Rapperswilu. W mieście powstanie także oddział Instytutu Pileckiego

01.07.2022 16:14
Muzeum Polskie pozostanie w Rapperswilu - poinformował podczas wizyty w szwajcarskim miasteczku wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Muzeum znalazło nową siedzibę w zakupionym właśnie przez państwo polskie kompleksie Schwanen, gdzie powstanie także szwajcarski oddział Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego. Umowa zakupu kompleksu Schwanen umożliwia kontynuację działalności Muzeum, które z końcem czerwca musiało opuścić mury raperswilskiego zamku - porzypomniał wicepremier Piotr Gliński.
Audio
  • Muzeum Polskie w Rapperswilu w nowej siedzibie - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Muzeum Polskie pozostaje w Rapperswilu. Wicepremier Piotr Gliński podpisał umowę
Muzeum Polskie pozostaje w Rapperswilu. Wicepremier Piotr Gliński podpisał umowęTwitter/ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego

Podczas uroczystości podpisano także list intencyjny w sprawie zamiaru utworzenia nowej instytucji kultury (Muzeum Polskiego w Rapperswilu) przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego współprowadzonej przez Polską Fundację Kultury "Libertas" oraz Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Polskiego w Rapperswilu.

Posłuchaj
00:28 11821079_1.mp3 Muzeum Polskie pozostanie w Rapperswilu - poinformował podczas wizyty w szwajcarskim miasteczku wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

 

Jednym z zadań Muzeum Polskiego w Rapperswilu było zabezpieczanie wartościowych dokumentów, pamiątek historycznych i dzieł sztuki znajdujących się poza granicami Polski oraz przedstawienie historii kraju. Kolejnym obszarem działań Muzeum jest prezentowanie zbiorów i archiwów oraz udostępnianie ich publiczności, także do badań naukowych.

W Schwanen znajdzie się również szwajcarski oddział Instytutu Pileckiego, który będzie prowadził działalność podobną jak w oddziale berlińskim. Będzie tu prezentowana wystawa stała, ekspozycje czasowe, planowane są międzynarodowe konferencje i debaty poświęcone historii Polski oraz Europy Środkowowschodniej i Wschodniej, wspólne działania z ośrodkami naukowymi i kulturalnymi w Szwajcarii.

Muzeum Narodowe Polskie na zamku w szwajcarskim Rapperswilu przez ponad 150 lat istnienia przechodziło niezwykłe koleje losu. Było centrum polskiego życia naukowego i społecznego na emigracji, później miejscem pamięci Tadeusza Kościuszki. Po II wojnie miało nawet się stać ośrodkiem sowieckiej propagandy, do czego szczęśliwie nie doszło. Odrodziło się w 1975, a po 1989 r. ponownie współpracowało z Polską. Od 2008 r. było zagrożone likwidacją przez lokalne szwajcarskie władze. W ratowanie Muzeum polskie państwo angażowało się od kilku lat.

IAR/PAP/dad

100 lat temu urodził się Miron Białoszewski, poeta, prozaik, dramatopisarz i aktor teatralny

30.06.2022 18:48
Był artystą wykraczającym poza swoje czasy; wypracował własny styl, w którym oprócz związków z XX-wieczną awangardą odnaleźć można przede wszystkim pogłębioną refleksję nad językiem.

Na Wawelu otwarto Skarbiec Koronny Zamku Królewskiego

01.07.2022 14:19
Jeden z największych w Polsce zbiorów kosztowności i bezcennych pamiątek historycznych jest prezentowany w dwunastu na nowo zaaranżowanych salach. Na stałej wystawie można podziwiać ok. 800 eksponatów.

Jedyna polska rozgłośnia na Litwie kończy dziś 30 lat

01.07.2022 16:04
Jedyna polska rozgłośnia radiowa na Litwie, Radio "Znad Wilii", kończy dziś 30 lat. Stacja swój program kieruje przede wszystkim do Polaków mieszkających w tym kraju. Na antenie transmitowane są też audycje Polskiego Radia dla Zagranicy oraz wiadomości Informacyjnej Agencji Radiowej.