Redakcja Polska

Litewski resort oświaty, nauki i sportu dąży do wprowadzenia w litewskich szkołach języka polskiego

07.02.2023 14:17
Litewska minister oświaty, nauki i sportu Jurgita Šiugždiniene oświadczyła dzisiaj, że jej resort dąży do tego, aby język polski stał się drugim językiem obcym, który mógłby być nauczany w szkołach na całej Litwie. O takiej możliwości mówiła w zeszłym tygodniu również premier Litwy.
Audio
  • Litewski resort oświaty, nauki i sportu dąży do wprowadzenia w litewskich szkołach języka polskiego. Materiał Kamila Zalewskiego
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Juan Ci/shutterstock.com

Jurgita Šiugždiniene powiedziała, że ministerstwo oświaty nauki i sportu w kwestii obecności języka polskiego w litewskich placówkach oświatowych kontaktuje się m. in. z polską ambasadą i Instytutem Polskim w Wilnie. "Współpracujemy, aby móc zaoferować naszym dzieciom nie tylko języki francuski czy niemiecki, ale także polski" - powiedziała minister cytowana przez agencję prasową ELTA. Jej zdaniem na Litwie jest odpowiednia liczba nauczycieli, którzy mogliby uczyć języka polskiego.


Posłuchaj
00:45 12185609_1.mp3 Litewski resort oświaty, nauki i sportu dąży do wprowadzenia w litewskich szkołach języka polskiego. Materiał Kamila Zalewskiego

 


W zeszłym tygodniu premier Ingrida Šimonyte w jednym z wywiadów wyraziła swoje poparcie dla tego pomysłu. Jej zdaniem większa liczba litewskich szkół mogłaby wprowadzić lekcje języka polskiego jako drugiego języka obcego, w miejsce często obecnie wybieranego języka rosyjskiego.

W zeszłym roku litewska minister oświaty, nauki i sportu powiedziała, że blisko trzy czwarte uczniów na Litwie uczy się rosyjskiego i wyraziła nadzieję, że liczba ta stopniowo będzie spadać.


IAR/dad

We Wrocławiu działa pierwsza w UE filia Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego

05.02.2023 10:00
Powołana we Wrocławiu Fundacja Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego w Polsce jest pierwszą na terenie UE filią powstałej w latach 90. XX w. lwowskiej uczelni. Filia ma formę instytutu kultury, a jej działalność będzie koncentrować się na realizacji projektów naukowych, kulturalnych i społecznych.

"Polska - kraj poetów?" - dyskusja na Międzynarodowej Wystawie Książek w Tajpej

05.02.2023 11:00
O polskiej poezji, w tym twórczości Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Wisławy Szymborskiej, rozmawiali uczestnicy sobotniej dyskusji "Polska - kraj poetów? Porozmawiajmy o polskiej poezji". Spotkanie zorganizowano podczas Międzynarodowej Wystawy Książek w Tajpej.

„Z Kopernikiem przez świat”. Ważny projekt Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"

07.02.2023 14:23
11 lutego, w Chicago, w Stanach Zjednoczonych, odbędzie się światowa inauguracja projektu Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" - „Z Kopernikiem przez świat”. Projekt będzie realizowany w 32 krajach i połączy, jak szacują jego inicjatorzy, ponad 75 tysięcy osób, w tym dzieci i młodzież. Projekt objęła honorowym patronatem Małżonka Prezydenta RP Agata Kornchauser-Duda.