Redakcja Polska

Marszałek Senatu wręczył dyplomy laureatom konkursu dla dziennikarzy polskich i polonijnych

18.03.2023 09:09
Marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki wręczył nagrody w konkursie dla dziennikarzy polskich i polonijnych "Drogi do polskości". Działalność dziennikarzy polonijnych to jeden z kluczowych elementów więzi łączących Polonię z Macierzą - podkreślił marszałek.
Audio
  • W Senacie odbyła się uroczystość wręczenia nagród w Konkursie o Nagrodę Marszałka Senatu dla Dziennikarzy Polskich i Polonijnych "Drogi do polskości" za rok 2022. Była to już 17 edycja konkursu. Relacja Haliny Ostas [posłuchaj]
W Senacie odbyła się uroczystość wręczenia nagród w Konkursie o Nagrodę Marszałka Senatu dla Dziennikarzy Polskich i Polonijnych Drogi do polskości za rok 2022.
W Senacie odbyła się uroczystość wręczenia nagród w Konkursie o Nagrodę Marszałka Senatu dla Dziennikarzy Polskich i Polonijnych "Drogi do polskości" za rok 2022. Foto: Marta Marchlewska-Wilczak, Kancelaria Senatu

W Senacie odbyła się uroczystość wręczenia nagród w Konkursie o Nagrodę Marszałka Senatu dla Dziennikarzy Polskich i Polonijnych "Drogi do polskości" za rok 2022. Była to już 17 edycja konkursu.

- Odgrywacie Państwo niezwykle ważną rolę w utrzymywaniu relacji  Polonii i Polaków poza granicami z krajem oraz w podtrzymywaniu ducha polskości wśród tych, którzy w ferworze codzienności zdają się go trochę zatracać – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki do laureatów konkursu dla dziennikarzy polskich i polonijnych o Nagrodę Marszałka Senatu.

Marszałek Tomasz Grodzki ocenił konkurs jako "jeden z kluczowych elementów więzi, która łączy Polonię z Macierzą". Według marszałka dziennikarze polonijni mają do odegrania bardzo ważną rolę podtrzymywania ducha polskości na obczyźnie. - Jesteśmy winni państwu głębokie podziękowanie i głęboką cześć za to, co robicie - mówił do laureatów.

- W Senacie RP oceniamy ten konkurs jako ważny element więzi, która łączy Polonię z macierzą – powiedział Marszałek. Dodał, że konkurs będzie kontynuowany. - W naszej Izbie  bardzo doceniamy państwa prace, bo pomijając ich wysoki poziom profesjonalizmu mam sygnały z różnych środowisk polonijnych od Zachodu, od Kanady po Wschód, do Kazachstanu, że wasza praca, choć trudna, czasami prawie niemożliwa - w świetle toczącej się wojny w Ukrainie – jest przez ludzi doceniana. Dotarcie z dobrymi wieściami, z  ciekawą historią, z fascynującymi losami naszych rodaków to jest rzecz absolutnie bezcenna i dlatego jesteśmy winni państwu podziękowanie i wdzięczność za to, co robicie – mówił marszałek Senatu.

Podkreślił, że poziom nagradzanych prac jest co roku wysoki, ale tegoroczny konkurs "pokazał prawdziwe perełki". - Chciałbym zapewnić, póki Senatu i póki Polonii konkurs będzie organizowany - zaznaczył Tomasz Grodzki.

W XVII edycji konkursu jury przyznało 4 nagrody – I nagrodę, II nagrodę, dwie równorzędne III nagrody i I wyróżnienie.

Laureatką I nagrody została Ewa Szkurłat-Adamska za reportaż radiowy pt. "Pogoń za przyszłością", wyemitowany w Radiu Kraków. Reportaż dotyczy reaktywowanego klubu Pogoń Lwów.

II nagrodę otrzymała Dorota Jaśkiewicz-Łebek za reportaż radiowy pt. "Impulsy albo…Gdyby nie Michał", umieszczony na platformie internetowej.

III nagrody otrzymały: Anna Dąbrowska za wywiad prasowy pt. "Jestem głosem tych, którzy go nie mieli – rozmowa z piosenkarką Katy Carr" oraz Ewa Trzcińska za reportaż prasowy "Kręta droga do polskości", opublikowany w portalu internetowym polacywewłoszech.com.

Wyróżnienie otrzymała Joanna Sikora za reportaż radiowy "To jestem ja – Helena Abramowicz", wyemitowany w Polskim Radiu Białystok o piosenkarce i kompozytorce, mieszkającej na Białorusi.

Marszałek Tomasz Grodzki odnosząc się do reportażu, który został nagrodzony pierwszym miejscem podkreślił, że sam jest od dzieciństwa kibicem Pogoni Szczecin, który to klub nazwany tak został właśnie w nawiązaniu do tradycji Pogoni Lwów.

Tytuł tegorocznego konkursu brzmiał: „Drogi do polskości”. Jego celem było pokazanie, jak osoby, które zagubiły polskie korzenie żyjąc poza granicami, odnajdują je po latach, czasem dopiero w kolejnych pokoleniach zaczynają czuć się Polakami. Jak to wpływa na ich życie, na relacje z Polską, jak to się stało, że wracają do polskości? 

Zapraszamy do wysłuchania relacji Haliny Ostas z uroczystości w Senacie RP.

Ruszył nabór do Beyond Borders Academy - programu dla młodych Polaków, Białorusinów i Ukraińców

09.03.2023 14:02
Rozpoczyna się nabór do pilotażowego programu Beyond Boarders Academy dla młodych liderów z Polski, Ukrainy i Białorusi. Przedsięwzięcie tworzą cztery organizacje - Fundacja Kościuszkowska, Fundacja Szkoła Liderów, Fundacja Pogranicze i Stowarzyszenie Folkowisko. Celem projektu jest przygotowanie aktywnego środowiska młodych do budowania nowych relacji i współpracy w Europie Środkowo-Wschodniej.

Wilno: konkurs fotograficzny popularyzujący ważne dla Polaków zabytkowe cmentarze

11.03.2023 11:11
Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą, który opiekuje się zabytkowymi nagrobkami na wileńskich nekropoliach, ogłasza konkurs fotograficzny