Redakcja Polska

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Polakami na Litwie

07.07.2023 08:26
Prezydent Andrzej Duda wyraził zadowolenie z faktu, że stosunki między Polską a Litwą są dziś bardzo dobre. Prezydent spotkał się w Jaszunach niedaleko Wilna z przedstawicielami mieszkających na Litwie Polaków.
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda spotkał się z litewskimi Polakami [posłuchaj]
Prezydent podczas spotkania ze społecznością polską: Litwa rozwija się i mam nadzieję, że także Polakom, którzy tu są żyje się lepiej. Nie mam wątpliwości, że pomimo iż niekiedy jesteście tu od urodzenia, to wciąż emocjonalnie związani jesteście z Polską - Waszą drugą ojczyzną
Prezydent podczas spotkania ze społecznością polską: Litwa rozwija się i mam nadzieję, że także Polakom, którzy tu są żyje się lepiej. Nie mam wątpliwości, że pomimo iż niekiedy jesteście tu od urodzenia, to wciąż emocjonalnie związani jesteście z Polską - Waszą drugą ojczyznąPrzemysław Keler/KPRP

Prezydent Andrzej Duda powiedział w Jaszunach pod Wilnem, gdzie spotkał się ze społecznością polską, że obecne relacje polski z władzami Litwy są bardzo dobre. To - jak podkreślił polski prezydent - spełnienie politycznych marzeń zarówno jego, jak i jego mentora, świętej pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

"Pamiętam spotkania prezydenta Lecha Kaczyńskiego z Valdasem Adamkusem i ich długie rozmowy" - wspominał prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że obu politykom zależało na dobrych sąsiedzkich relacjach na wszystkich poziomach - zarówno tym państwowym, jak i ludzkim, między społeczeństwami. Andrzej Duda ocenił, że dziś możemy mówić o nadzwyczaj dobrych relacjach z sąsiadem. 

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą są w Wilnie od środy. W czwartek wzięli między innymi udział w obchodach narodowego święta Litwy - 770-lecia koronacji króla Mendoga. Prezydent Duda, nawiązując do tego wydarzenia, powiedział w Jaszunach, że historia Litwy po tej koronacji już na zawsze była związana z Europą. Przejawiało się to chociażby w relacjach z Polską, aż do zawarcia Unii Lubelskiej i powołania potężnego wówczas państwa, jakim była Rzeczypospolita Obojga Narodów, gdzie mieszkali zarówno Polacy, jak i Litwini, Białorusini i Ukraińcy. Polski prezydent powiedział, że to wielokulturowe państwo był protoplastą współczesnej Unii Europejskiej, gdzie żyły obok siebie różne narody. Było to też państwo - jak dodał prezydent - które potrafiło odeprzeć zarówno zakusy imperialistycznej Rosji, jak i Zachodu podejmującego próby zawłaszczenia suwerenności i niepodległości. 

Prezydent dodał, że po rozbiciu monolitu, jakim była Rzeczypospolita Obojga Narodów, szybko straciliśmy wolność i niepodległość. Andrzej Duda wyraził nadzieję, że tamte wydarzenia będą cenną lekcją dla potomnych. "To jest dla nas memento, żeby pewne rzeczy, które są źródłem sporów, odłożyć na bok, bo ta wspólnota, jaką możemy stworzyć w tej części Europy, daje ogromną i nieprawdopodobną potęgę." - powiedział Andrzej Duda.

Jutro, ostatniego dnia wizyty w Republice Litwy, prezydent Andrzej Duda wraz z prezydentem Gitanasem Nausedą odwiedzą Kłajpedę. Prezydenci będą obserwować wspólne polsko-litewskie ćwiczenia jednostek specjalnych.

IAR/ks

Prezydent podczas wizyty w Wilnie odbędzie rozmowy z litewskimi liderami na temat współpracy wojskowej

04.07.2023 18:00
Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz podał szczegóły planowanej na 5-7 lipca wizyty prezydenta Andrzeja Dudy na Litwie. Kilka dni później prezydent ponownie uda się do Wilna na szczyt NATO. 

Prezydent Andrzej Duda z oficjalną wizytą w Wilnie tuż przed szczytem NATO

05.07.2023 13:34
Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz przypominał przed wylotem, że Wilno już w przyszłym tygodniu będzie gospodarzem szczytu NATO.

Andrzej Duda liczy na to, że na szczycie NATO zostanie podjęta decyzja o skróconej drodze Ukrainy do NATO

05.07.2023 19:00
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że ważne jest, by na zbliżającym się szczycie NATO w Wilnie zapadły decyzje o dalszym wzmocnieniu odstraszania i obrony Sojuszu.

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z premier Litwy i przewodniczącą litewskiego parlamentu

06.07.2023 14:30
Rozmowy dotyczyły, min. współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, rozwoju infrastrukturalnego i sytuacji polskiego szkolnictwa na Litwie.