Redakcja Polska

Mijają trzy lata od uwięzienia Andrzeja Poczobuta przez białoruski reżim

25.03.2024 14:42
Szef Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Andrej Bastuniec powiedział, że Andrzej Poczobut jest więziony, bo Aleksander Łukaszenka boi się wszelkich przejawów niezależności. Mijają trzy lata od uwięzienia niezależnego dziennikarza i działacza mniejszości polskiej na Białorusi. Reżim w Mińsku skazał go na 8 lat kolonii karnej. Łącznie na Białorusi za kratami przebywa ponad 30 dziennikarzy.
Andrzej Poczobut, przebywający w białoruskiej kolonii karnej, został ukarany za rzekome złamanie regulaminu. Pozbawiono go paczek i spotkań z rodziną
Andrzej Poczobut, przebywający w białoruskiej kolonii karnej, został ukarany za rzekome złamanie regulaminu. Pozbawiono go paczek i spotkań z rodzinątwitter.com/LukaszJasina

Szef zdelegalizowanej przez Aleksandra Łukaszenkę białoruskiej organizacji dziennikarskiej zaznaczył, że władze represjonują Andrzeja Poczobuta z powodu jego działalności dziennikarskiej i polonijnej. Andrej Bastuniec podkreślił, ze Andrzej Poczobut nie pierwszy raz jest karany przez państwo, a organy władzy, jak i sam Aleksander Łukaszenka odczuwają do niego specjalną, osobistą niechęć. Po drugie, jak zaznaczył, jako przedstawiciel polskiej mniejszości Andrzej Poczobut jest swego rodzaju zakładnikiem.

Andrej Bastuniec wskazuje na ogromną skalę represji, której poddawane jest białoruskie społeczeństwo obywatelskie. Jak zaznaczył, dotykają ona także bezpośrednio dziennikarzy. 34 dziennikarzy przebywa obecnie na Białorusi za kratami, a najwyższe wyroki, które usłyszeli, to 14 lat pozbawienia wolności.

- To wyroki za wykonywanie dziennikarskich obowiązków - zaznaczył szef Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Jak dodał, monopol na informację to jeden ze środków utrzymywania władzy nie tylko w białoruskiej dyktaturze, ale w dyktaturach innych krajów.

Na Białorusi za kratami przebywa ponad 1400 więźniów politycznych. Reżim Aleksandra Łukaszenki wzmógł represje po spacyfikowaniu masowych protestów po sfałszowanych wyborach w 2020 roku. Prześladowania dotknęły także przedstawicieli mniejszości polskiej.

IAR/dad

Wilno: odsłonięto pierwszy w litewskiej stolicy pomnik powstańców styczniowych

22.03.2024 16:32
Pomnik upamiętniający powstańców styczniowych został odsłonięty w Wilnie. W litewskiej stolicy jest to pierwszy monument, który upamiętnia bohaterów tamtego zrywu.

Zatrważające nagranie z Kijowa. Przedszkolaki uciekają z krzykiem przed rosyjskim atakiem rakietowym

25.03.2024 13:14
Co najmniej trzy głośne eksplozje słychać było w poniedziałek przed południem w stolicy Ukrainy, Kijowie. Alarm przeciwlotniczy ogłoszono kilka sekund później. Ucierpiały co najmniej cztery osoby. Doszczętnie zniszczony został budynek Kijowskiej Akademii Sztuki Dekoracyjno- Użytkowej i Designu. W sieci pojawiają się nagrania, na których widać przedszkolaki uciekające w przerażeniu do schronu.

Ambasador USA przy NATO dla Polskiego Radia: Polacy mogą i powinni czuć się bezpiecznie

25.03.2024 13:43