Redakcja Polska

14. Dzień Polonii w Berlinie. Organizatorzy przygotowują największe święto Polonii w Niemczech

15.06.2026 14:00
W Berlinie trwają przygotowania do tegorocznego Dnia Polonii, który w czerwcu połączy się z obchodami 35-lecia traktatu polsko-niemieckiego oraz 30-lecia Polskiej Rady Związku Krajowego. Wydarzenie ma mieć szeroki, otwarty charakter i – jak podkreślają organizatorzy – będzie jedną z największych polonijnych imprez w stolicy Niemiec.
Audio
  • „Przychodzą wtedy nie tylko obywatele polscy czy pochodzenia polskiego, ci, którzy mają korzenie polskie, ale przychodzą wszyscy goście, którzy tam mieszkają w tej dzielnicy, obywatele z różnych krajów i naprawdę co rok świetnie się wszyscy razem bawią.” – Małgorzata Śniadecka w rozmowie z Piotrem Żułnowskim [posłuchaj]
Obchody Dnia Polonii w Berlinie w 2023 roku
Obchody Dnia Polonii w Berlinie w 2023 rokufot. twojemiasto.eu

Dzień Polonii w Berlinie od lat pełni funkcję jednego z najważniejszych wydarzeń integrujących środowisko polonijne w stolicy Niemiec. W tym roku jego termin został przesunięty z maja na czerwiec, co – jak podkreślają organizatorzy – wynika z wyjątkowego charakteru przypadających rocznic.

Wydarzenie odbędzie się tradycyjnie przed ratuszem w dzielnicy Reinickendorf i ma mieć formę otwartego festynu. Na scenie zaprezentują się zespoły działające przy organizacjach zrzeszonych w Polskiej Radzie Związku Krajowego w Berlinie, a także zaproszeni goście z Polski, w tym z Kościana, z którym środowisko polonijne utrzymuje wieloletnie kontakty.

„Jedną z największych w Niemczech i na pewno największą imprezą polonijną w Berlinie.” – Małgorzata Śniadecka, zarząd Polskiej Rady Związku Krajowego w Berlinie

Program wydarzenia obejmie występy muzyczne, taneczne oraz prezentacje artystyczne. Pojawią się zespoły folklorystyczne, grupy szkolne, a także indywidualni artyści związani z polską społecznością w Berlinie. Organizatorzy zapowiadają również szeroką część kulinarną, w której znajdą się tradycyjne polskie potrawy oraz produkty regionalne.

Jednym z ważniejszych punktów programu będzie wręczenie statuetki „najlepszy z najlepszych”. Nagroda ta przyznawana jest od 14 lat osobom szczególnie zaangażowanym w działalność polonijną oraz w rozwój relacji polsko-niemieckich.

„Nie trzeba się rejestrować, nie trzeba zgłaszać. Prosimy, przychodźcie, bawcie się razem z nami od godziny 11 w sobotę 27 czerwca do późnych godzin wieczornych.” – Małgorzata Śniadecka, zarząd Polskiej Rady Związku Krajowego w Berlinie

Wydarzenie ma rozpocząć się o godzinie 11, natomiast oficjalne otwarcie zaplanowano na godzinę 15. Wcześniej i w ciągu dnia przewidziano program rodzinny, skierowany do dzieci i rodziców, natomiast w godzinach popołudniowych i wieczornych dominować będą koncerty i występy muzyczne dla dorosłych.

Organizatorzy podkreślają, że impreza ma charakter otwarty i nie wymaga wcześniejszej rejestracji. Na miejscu dostępne będą stoiska gastronomiczne, przestrzeń do wspólnej zabawy oraz atrakcje dla uczestników w różnym wieku.

Dzień Polonii ma być nie tylko świętem środowiska polonijnego, ale również okazją do prezentacji polskiej kultury w przestrzeni publicznej Berlina oraz integracji z mieszkańcami miasta różnych narodowości.

"Ta wizyta ma wymiar symboliczny". Andrzej Poczobut przyjechał do Białegostoku

10.06.2026 18:00
Miasto przez 5 lat było głównym ośrodkiem akcji solidarnościowych z dziennikarzem i działaczem polskiej mniejszości na Białorusi

Nowe ramy edukacji polonijnej. Rozmowa z prof. Przemysławem Gębalem, ekspertem Instytutu Rozwoju Języka Polskiego

11.06.2026 19:15
Nowe ramy programowe Polonijnej Edukacji Językowo-Kulturowej mają uporządkować i ujednolicić nauczanie języka polskiego poza granicami kraju oraz odpowiedzieć na zróżnicowane potrzeby dzieci i młodzieży funkcjonujących w różnych systemach edukacyjnych na świecie. O ich założeniach mówił prof. Przemysław Gębal, ekspert Instytut Rozwoju Języka Polskiego.

Sukces w Australii. Prof. Seweryn Ozdowski o prawach człowieka, migracji i Polsce

11.06.2026 19:00
Prof. Seweryn Ozdowski to wybitny australijski obrońca praw człowieka, socjolog i badacz społeczny polskiego pochodzenia. W latach 2000–2005 pełnił prestiżową funkcję Komisarza ds. Praw Człowieka przy rządzie australijskim, stał również na czele Australijskiej Rady ds. Wielokulturowości. Odznaczony Orderem Australii oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP.