Redakcja Polska

Polonia nowojorska dostała zgodę na przeprowadzenie Parady Pułaskiego

15.07.2021 08:26
Władze Nowego Jorku wyraziły zgodę na przeprowadzenie Parady Pułaskiego odwołanej w minionym roku z powodu pandemii Covid-19. Jest zaplanowana na niedzielę 3 października na Manhattanie - poinformował szef komitetu organizacyjnego Ryszard Zawisny.
Parada Pułaskiego w Nowym Jorku
Parada Pułaskiego w Nowym Jorkushutterstock.com/Elzbieta Sekowska

Parada poświęcona będzie św. Janowi Pawłowi II. Spodziewane jest przybycie delegacji z Nowego Jorku, New Jersey, Connecticut i Pensylwanii, a także gości z wielu innych amerykańskich stanów. Wielkim Marszałkiem parady będzie związana z imprezą od kilkudziesięciu lat Jadwiga Kopala.

Uczestnicy widowiskowego wydarzenia z biało-czerwonymi flagami, transparentami, orkiestrami i rydwanami przemaszerują po raz 83. reprezentacyjną arterią miasta - 5. Aleją. Zawisny wyraził zadowolenie z decyzji władz. Podkreślił, że kiedy komitet zwrócił się pierwszy raz w marcu o zezwolenie otrzymał odmowę.

Parada może się odbyć

- Stanowy Departament Zdrowia powiadomił mnie teraz, że jest możliwość przeprowadzenia parady. Uzależnił to od tego, aby wszyscy uczestnicy imprezy zgodzili się na noszenie maseczek. Kiedy przystaliśmy na to, otrzymaliśmy pozytywną odpowiedź - wyjaśnił Zawisny.

Ostrzegał jednak, że sytuacja w Nowym Jorku jest niepewna w związku z rozprzestrzenianiem się wariantu Delta koronawirusa. Apelował do polonijnej społeczność o szczepienie się przeciwko Covid-19, jak też noszenie maseczek. - Będzie to najbezpieczniejsze dla wszystkich -  przekonywał.

Przebieg parady 

Jak dodał, przebieg parady będzie ostatecznie uzależniony od tego, czego Departament Zdrowia będzie wymagał od uczestników masowych zgromadzeń 3 października. Wyraził nadzieję, że impreza pozostanie w niezmienionym kształcie i frekwencja dopisze.

Po raz drugi przemaszeruje w paradzie ekipa społeczności z Connecticut. Organizatorka delegacji Mała Polska z New Britain w tym stanie Bogumiła Gładysz poinformowała, że nominację na marszałka delegacji otrzymała zasłużona działaczka Anna Kobylarz.

- Jest to dla mnie ogromny zaszczyt i bardzo się cieszę, że Parada Pułaskiego się w tym roku odbędzie. U nas w Connecticut jest duże zainteresowanie tym wydarzeniem i wiele osób o tym mówi, czeka niecierpliwie i zapewnia o swoim udziale. Będzie to wspaniała okazja spotkania z ogromną społecznością polonijną - powiedziała Kobylarz.


PAP/dad

Ambasador Polski w Rosji spotkał się w Usolu Syberyjskim z polskimi siostrami zakonnymi

15.07.2021 10:52
Ambasador Polski w Rosji odwiedził w Usolu Syberyjskim żeński klasztor, w którym mieszkają polskie siostry karmelitanki. Krzysztof Krajewski będzie przez tydzień podróżował po Syberii, spotykając się z przedstawicielami wspólnot polonijnych i polskimi duchownymi. Odda też hołd Polakom zamordowanym przez stalinowskich oprawców.

21 lat temu zmarł Jan Karski, legendarny kurier, świadek Holocaustu

14.07.2021 21:17
Podczas II wojny światowej działał w ruchu oporu, a jako emisariusz dostarczał rządowi na uchodźstwie meldunki o sytuacji w okupowanym kraju.