Redakcja Polska

Polacy z największym zaufaniem Ukraińców. Wynik sondażu potwierdza: pozostałe nacje daleko w tyle

03.11.2022 12:43
Grupa Socjologiczna Rating, ukraińska pozarządowa organizacja badawcza, zapytała Ukraińców o ich nastawienie do obcych państw. Nasz kraj jako "przyjazny" oceniło aż 97 proc. ankietowanych. To najlepszy wynik, o jakim rządy w Berlinie, Paryżu czy Londynie mogą dziś tylko pomarzyć - pisze portal tvp.info.
Dworzec Centralny w Warszawie był jednym z przystanków dla uchodźców z Ukrainy
Dworzec Centralny w Warszawie był jednym z przystanków dla uchodźców z Ukrainy Foto: Grand Warszawski / Shutterstock.com

Wyniki sondażu udostępnił na swoim koncie na Twitterze Arkadiusz Mularczyk, poseł PiS. W badaniu zapytano Ukraińców, czy dane państwa uważają za przyjazne. W odpowiedzi mogli wskazać opcje: zdecydowanie przyjazne, raczej przyjazne, trudno powiedzieć, neutralne, raczej wrogie, zdecydowanie wrogie.

Jak zauważa portal tvp.info, z zestawienia wynika, że największym zaufaniem obywateli Ukrainy cieszą się Polacy. To do naszego kraju po ataku Władimira Putina uciekło najwięcej ukraińskich uchodźców wojennych. Polska zagwarantowała im schronienie, programy socjalne, opiekę medyczną i edukację dla dzieci. To rząd w Warszawie wysyła jedne z największych ilości broni i uzbrojenia, które pomagają odpierać ataki armii Władimira Putina.

Na drugim miejscu rankingu znaleźli się Brytyjczycy, których za przyjaznych uznało w sumie 90 proc. Ukraińców. Podium zamykają Stany Zjednoczone z wynikiem bardzo zbliżonym do Wielkiej Brytanii.

Co ciekawe, tylko 68 proc. Ukraińców jako państwo przyjazne określiło Francję, a 65 proc. Niemcy - czytamy na tvp.info.

Najgorzej w sondażu wypadły Białoruś (85 proc. wskazań jako kraj wrogi) i Rosja (97 proc. negatywnych ocen).


Źródło: tvp.info

W Ostrowi Mazowieckiej otwarto muzeum poświęcone rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu

03.11.2022 11:05
W domu w Ostrowi Mazowieckiej należącym do Marii Pileckiej otwarto muzeum poświęcone rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, a także wojennym i powojennym losom jego rodziny. W uroczystości oprócz najbliższej rodziny bohatera wziął udział prezydent Andrzej Duda oraz przedstawiciele rządu.

Paweł Jabłoński: scenariusz białoruski może się powtórzyć na granicy z obwodem kaliningradzkim

03.11.2022 12:43
Scenariusz, który miał miejsce w zeszłym roku na granicy z Białorusią, może się powtórzyć na północy naszego kraju przy granicy z obwodem kaliningradzkim. Nie wykluczamy niczego, Rosja jest zdolna do bardzo różnych działań - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.