Redakcja Polska

Wielkanocne spotkanie z Sybirakami. "Dajecie świadectwo tego, jak było ciężko Polakom"

29.03.2023 15:22
Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych podziękował Sybirakom za podtrzymywanie pamięci i wytrwał przekazywanie wiedzy o tragicznych dziejach narodu polskiego. Jan Józef Kasprzyk spotkał się warszawskimi Sybirakami z okazji zbliżających się świąt Wielkanocnych.
Wielkanocne spotkanie z warszawskimi Sybirakami
Wielkanocne spotkanie z warszawskimi SybirakamiŹródło: Twitter/UdSKiOR @Kombatanci /Oficjalny profil Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

Szef Urzędu podkreślił, że postawa Sybiraków zasługuje na najwyższe uznanie. - Mimo, że Sowieci czynili wszystko, żeby pozbawić was nadziei, nie udało im się tej nadziei wyrwać z waszych serc - wróciliście do Polski. Często wasze domy zalazły się już w obszarze Związku Sowieckiego, ale nie straciliście nadziei i tę nadzieję przenieśliście do wolnej Polski. Dziękujemy wam za to, że dajecie świadectwo tego, jak było ciężko Polakom w czasie okupacji niemieckiej i sowieckiej - dodał Jan Józef Kasprzyk.

Mieczysław Pogodziński, który na Syberię został wywieziony 10 lutego 1940 roku i spędził tam ponad osiem lat, mówił, że takie spotkania świąteczne mają ogromną wartość. Sybirak podkreślił, że podczas takich spotkań między innymi wspominani są ci, którzy nie przeżyli zesłania, nie wytrzymali katorżniczej pracy i niezwykle trudnych warunków bytowych.

Andrzej Styczyński, który został wywieziony na Syberię w wieku 12 lat z terenów Łotwy w 1948 roku, zaznaczył, że spotkanie Wielkanocne w gronie Sybiraków to okazja do wspomnień. - Człowiek pamięta tamte czasy, jak było i jak jest teraz i jest porównanie, jak obchodziliśmy bardzo skromnie święta, jak nie można było swobodnie rozmawiać. Dlatego doceniamy ten czas - dodał.

Według ustaleń Instytutu Pamięci Narodowej w sumie Sowieci w czterech masowych deportacjach wywieźli w głąb Związku Sowieckiego około 320-330 tysięcy Polaków. Deportowani Polacy osadzani byli w łagrach na Syberii i zmuszani do katorżniczej pracy. Prawdopodobnie co trzeci deportowany nie przeżył zesłania.


IAR/dad

MSZ działa na rzecz uwolnienia białoruskich więźniów politycznych. "Presja jest stale rozwijana"

29.03.2023 11:54
- Dzięki Polsce presja międzynarodowa na Białoruś w sprawie uwolnienia więźniów politycznych jest stale rozwijana - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Podkreślił, że choć wysiłki dyplomatyczne w relacjach z Białorusią są skazane na niepowodzenie, to Polsce udaje się osiągać pewne sukcesy.

Antypolska kampania propagandowa na białoruskich uniwersytetach

29.03.2023 12:44
Na uniwersytetach na Białorusi jest prowadzona antyzachodnia i antypolska kampania propagandowa - poinformował portal Nasza Niwa.

Szef MON zatwierdził umowę na dostawy stacji radiolokacyjnych BYSTRA

29.03.2023 13:20
Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę wykonawczą na dostawy stacji radiolokacyjnych BYSTRA, które są częścią przeciwlotniczych zestawów rakietowo-artyleryjskich PILICA+. Sprzęt wyprodukuje polski producent - PIT-RADWAR - wchodzący w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.