Redakcja Polska

Kanada: wieńce przed Pomnikiem Katyńskim w Toronto w rocznicę zbrodni katyńskiej

17.04.2023 10:46
Polonia, polscy dyplomaci i kanadyjscy politycy złożyli w niedzielę wieńce pod Pomnikiem Katyńskim w Toronto, przypominając o 83. rocznicy zamordowania prawie 22 tys. polskich obywateli przez NKWD i o 13. rocznicy katastrofy smoleńskiej.
Pomnik katyński w Toronto
Pomnik katyński w TorontoŹródło: Twitter/ Poland in Toronto @PLinToronto

Uroczystości zorganizował okręg Toronto Kongresu Polonii Kanadyjskiej.

Po mszy w kościele Św. Kazimierza przy Roncesvalles Ave, nazywanej "polską ulicą" w południowo-zachodniej części Toronto, wieńce i kwiaty złożono pod znajdującym się przy południowym krańcu ulicy pomnikiem. Powstały w 1980 r. pomnik w Toronto jest pierwszym na świecie pomnikiem katyńskim umieszczonym w miejskiej przestrzeni publicznej.

W uroczystości uczestniczył też reprezentujący w Izbie Gmin kanadyjskiego parlamentu okrąg Mississauga East-Cooksville Peter Fonseca. Wcześniej reprezentujący okrąg Etobicoke Centre Yvan Baker przypomniał w swoim oświadczeniu o rocznicy zbrodni katyńskiej: "najlepsi zostali brutalnie zamordowani przez NKWD na bezpośredni rozkaz Stalina".


PAP/dad

Piotr Gliński w "El Espanol": w czasie II wojny światowej Żydzi i Polacy starli się z niemieckimi zbrodniarzami

16.04.2023 18:00
Warszawa stała się podczas II wojny światowej miastem dwóch powstań, w których Żydzi i Polacy starli się z niemieckimi zbrodniarzami - napisał wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, którego tekst w niedzielę publikuje hiszpański portal El Espano.

Antoni Macierewicz: w poniedziałek zawiadomimy prokuraturę ws. podejrzenia zamachu na prezydenta

17.04.2023 09:55
Poseł Antoni Macierewicz, przewodniczący podkomisji smoleńskiej, poinformował w Programie 1 Polskiego Radia, że zawiadomienie podkomisji do prokuratury powinno wpłynąć do godziny 16.00. Jest to zawiadomienie o podejrzeniu przeprowadzenia zamachu na prezydenta Lecha Kaczyńskiego i morderstwa 95 osób, które podróżowały z nim do Smoleńska 10 kwietnia 2010 roku.