Redakcja Polska

Francja: Polacy odwiedzają groby wybitnych rodaków

01.11.2023 13:51
We Francji w dniu Wszystkich Świętych Polonia oddaje hołd wybitnym rodakom pochowanym na francuskich cmentarzach. W Paryżu w sposób szczególny czczona jest pamięć uczestników Wielkiej Emigracji. Groby wielkich Polaków znajdują się też na francuskiej prowincji.
1 listopada to dzień zadumy i wspominania.
1 listopada to dzień zadumy i wspominania. Shutterstock

W Paryżu tłumnie odwiedzany jest cmentarz Pčre-Lachaise, czyli największa paryska nekropolia, gdzie znajdują się groby około sześciuset Polaków. Najwięcej osób gromadzi się wokół grobu Fryderyka Chopina. Pod słynnym pomnikiem zasmuconej muzy Euterpe składane są liczne kwiaty i znicze. Polacy odwiedzają też inne paryskie cmentarze - między innymi Montparnasse, a także Montmartre, gdzie znajduje się pierwotny grób Juliusza Słowackiego.

Posłuchaj
00:51 12637503_1.mp3 We Francji w dniu Wszystkich Świętych Polonia oddaje hołd wybitnym rodakom pochowanym na francuskich cmentarzach. Materiał Stefana Foltzera (IAR)

 

Każdego roku Polacy gromadą się też na mszy świętej w podparyskiej miejscowości Montmorency, przy nekropolii zwanej „panteonem polskiej emigracji”. Pochowano tam między innymi Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida, Olgę Boznańską i wielu innych wybitnych Polaków.

Na północy kraju w Normandii Polacy oddają hołd polskim żołnierzom, którzy walczyli w drugiej wojnie światowej, i którzy spoczęli a cmentarzach wojskowych.

W południowej Francji Polonia czci pamięć artystów pochowanych w tamtych rejonach - między innymi poety Konstantego Gaszyńskiego w Aix-en-Provence i Witolda Gombrowicza Vence.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Francja święto zmarłych

"Zapal znicz na polskiej mogile". Polonia w Belgii pamięta o poległych w II wojnie światowej

01.11.2023 09:21
Polacy pamiętają o grobach polskich żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej i weteranów pochowanych w Belgii. Prawie 400 mogił w belgijskich miastach i miasteczkach odwiedzają pracownicy ambasady Polski w Brukseli, żołnierze z polskich przedstawicielstw wojskowych, przedstawiciele Polonii.

Japonia: polscy dyplomaci i przedstawiciele Polonii odwiedzili grób polskiego misjonarza

01.11.2023 11:48
W dzień Wszystkich Świętych w Tokio polscy dyplomaci i przedstawiciele Polonii złożyli kwiaty i zapalili znicz na grobie brata Zenona Żebrowskiego. Franciszkanin przybył do Japonii ze świętym Maksymilianem Marią Kolbe wiosną 1930 roku.