Redakcja Polska

Japonia: polscy dyplomaci i przedstawiciele Polonii odwiedzili grób polskiego misjonarza

01.11.2023 11:48
W dzień Wszystkich Świętych w Tokio polscy dyplomaci i przedstawiciele Polonii złożyli kwiaty i zapalili znicz na grobie brata Zenona Żebrowskiego. Franciszkanin przybył do Japonii ze świętym Maksymilianem Marią Kolbe wiosną 1930 roku.
Polacy przy grobie brata Zenona Żebrowskiego
Polacy przy grobie brata Zenona Żebrowskiego Źródło: Ambasada RP w Tokio / X (Twitter)/@PLInTokyo

Wszystkich Świętych nie jest w Japonii dniem wolnym od pracy, a większość wyznających buddyzm i shintoizm Japończyków obchodzi święto zmarłych w lecie. Japoński Kościół katolicki będzie obchodzić święto w najbliższą niedzielę.

Brat Zenon Żebrowski, znany w Japonii jako "Zeno", pomagał ofiarom wojny, przede wszystkim dzieciom ulicy w różnych miastach, w tym w Tokio. W stolicy Japonii opiekował się ludźmi żyjącymi w slumsach zwanych "Miastem Mrówek". - Mogił polskich w Japonii jest niewiele, około 70, ale to jest miejsce, do którego przyjeżdżamy co roku, żeby wspomnieć naszego rodaka brata Zenona Żebrowskiego. Służył on Bogu i społeczeństwu japońskiemu - powiedział ambasador Polski w Japonii Paweł Milewski.

Brat Zeno jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych misjonarzy w Japonii. W 1981 roku spotkał się z nim w Tokio papież Jan Paweł II. Znany jest również wśród niechrześcijan. W japońskiej stolicy działa grupa społeczników, którzy co roku organizują wystawy zdjęć poświęconych działalności polskiego zakonnika. Polska ambasada w Japonii planuje zorganizować kilka prelekcji o działalności brata Zeno w Japonii. - Będziemy kultywować pamięć o pomocy Japonii udzielonej około 800 polskim sierotom z Syberii, ale chcemy pokazać, że również Polacy bardzo pomagali Japończykom w XX wieku - powiedział ambasador Milewski.


Posłuchaj
00:25 12637705_1.mp3 "Bart Zeno służył Bogu i społeczeństwu japońskiemu" - powiedział ambasador Polski w Japonii Paweł Milewski (IAR)

 

Brat Zeno zmarł w Tokio w rocznicę swojego przybycia do Japonii, 24 kwietnia 1982 roku. Został pochowany na katolickim cmentarzu w Fuchu.


IAR/dad

Remigiusz Farbotko: wróciliśmy z emigracji, to nie był dla nas szok kulturowy

31.10.2023 18:13
Poza Polską spędziliśmy osiemnaście lat. W Londynie poznaliśmy się z żoną, tam minęło czternaście lat naszego wspólnego życia. Na emigracji urodziły się nasze dzieci. Pomimo małych różnic w codziennym życiu, bardzo dobrze odnaleźliśmy się w rzeczywistości popowrotowej. Polska była nam zawsze bliska. Czujemy się tu u siebie – wspomina rodzinny powrót z Londynu do Poznania, Remigiusz Farbotko.

"Zapal znicz na polskiej mogile". Polonia w Belgii pamięta o poległych w II wojnie światowej

01.11.2023 09:21
Polacy pamiętają o grobach polskich żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej i weteranów pochowanych w Belgii. Prawie 400 mogił w belgijskich miastach i miasteczkach odwiedzają pracownicy ambasady Polski w Brukseli, żołnierze z polskich przedstawicielstw wojskowych, przedstawiciele Polonii.