Polskie Radio
Section05
święto zmarłych

Día de Muertos. "Dzień Zmarłych w Meksyku to święto życia"

- Mówiąc o Día de Muertos, nie mówimy o jednej uniwersalnej tradycji, bo w różnych regionach Meksyku panują różne zwyczaje - mówi dziennikarka Ola Synowiec. - Mam jednak wrażenie, że Dzień Zmarłych w Meksyku przeżywa wielkie odrodzenie. A przyczyniły się do tego wpisanie święta na listę UNESCO i filmy takie jak "Coco". 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Meksyk Weronika Puszkar tradycja zwyczaje kultura ludowa

"Mamy powinność oddawać im najwyższą cześć i chwałę". Terytorialsi dbają o groby bohaterów wojennych

W przeddzień 1 listopada żołnierze z Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej uporządkowali groby bohaterów Powstania Warszawskiego oraz Armii Krajowej. "Nie tylko wzorowe wyszkolenie, ale także tożsamość historyczna i pamięć o poległych wyróżniać powinna każdego żołnierza" - czytamy w komunikacie CSWOT. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojska Obrony Terytorialnej cmentarz Armia Krajowa historia Polski

Od renowacji pomników po pomoc charytatywną. Ruszają kwesty na cmentarzach w całej Polsce

Na cmentarzach w całej Polsce trwają kwesty. Do puszek wolontariuszy trafiają pieniądze, które potem zostaną przeznaczone na renowacje pomników czy wparcie dla organizacji charytatywnych. Jednymi z najstarszych i najbardziej znanych zbiórek są te prowadzone na warszawskich Powązkach i na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA cmentarz chrześcijaństwo Zaduszki Powązki

Warszawa: rusza akcja "Znicz". Będzie więcej patroli w okolicach cmentarzy

W Warszawie rozpoczyna się akcja "Znicz" - oznacza to zwiększoną liczbę strażników miejskich wokół i na nekropoliach, zamknięte ulice wokół największych warszawskich cmentarzy i zwiększoną liczbę autobusów i tramwajów. Choć Dzień Wszystkich Świętych za kilka dni to akcja stołecznych służb rozpoczyna się już w dziś.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA policja Wszystkich Świętych służby i bezpieczeństwo policja polska