Redakcja Polska

Bp Turzyński do Polonii i Polaków za granicą: jesteście integralną częścią ojczyzny

01.05.2024 22:00
Z okazji przypadającego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. duszpasterstwa Polonii i Polaków za granicą podziękował rodakom na emigracji za pielęgnowanie polskiej kultury. Zaznaczył, że są oni integralną częścią naszej ojczyzny.
Pierwsza parada Polonii odbyła się w 1891 roku, gdy Polski nie było na mapie Europy
Pierwsza parada Polonii odbyła się w 1891 roku, gdy Polski nie było na mapie EuropyTwitter/@PLinChicago

2 maja przypada Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Z tej okazji bp Piotr Turzyński podziękował środowisko polonijnym, że są "świadkami wiary w świecie oraz promują polską kulturę".

"W tym dniu szczególnie pamiętamy o was i chcemy wam powiedzieć, że jesteście częścią integralną naszej wspaniałej Ojczyzny danej nam przez Bożą Opatrzność i budowanej przez wieki wysiłkiem wielu wspaniałych i szlachetnych ludzi" - napisał hierarcha w przekazanym PAP słowie do Polonii i Polaków za granicą.

Życzył, aby "nigdy nie stracili przekonania, że polskość jest wielkim Bożym darem, dzięki któremu zajaśniały w świecie dwa słowa: solidarność i miłosierdzie".

Podziękował również kapłanom, siostrom zakonnych i wielu świeckich za ich trud budowania parafii polonijnych, które są "są żywymi ośrodkami wiary i patriotyzmu".

Zaprosił także na Kongres Rodzin Polonijnych, który odbędzie się w tym roku w Brukseli w dniach 23-25 sierpnia.

W intencji Polonii i Polaków żyjących poza granicami bp Turzyński będzie modlił się 2 maja o godz. 13.30 w kaplicy na Jasnej Górze.

Największymi ośrodkami polonijnymi po Stanach Zjednoczonych, gdzie ponad 9,6 mln osób deklaruje polskie pochodzenie są Niemcy, Wielka Brytania, Francja i Kanada. W Europie najwięcej rodaków mieszka w niemieckim Zagłębiu Ruhry – blisko 1 mln oraz w metropoliach Londynu i Paryża. Z roku na rok wzrasta także liczba Polaków pracujących w Norwegii" - wynika z informacji przekazanych przez Biuro ds. Duszpasterstwa Emigracji działające przy Konferencji Episkopatu Polski.

Wśród Polonii posługuje obecnie ok. 2 tys. kapłanów z tego w państwach Europy Zachodniej blisko 800 duchownych. Eucharystie celebrowane są w ok. 1,5 tys. ośrodkach duszpasterskich.

Przedstawiciele Polskich Misji Katolickich i ośrodków duszpasterstwa polskojęzycznego w krajach europejskich wchodzą w skład powołanej w 1992 r. Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy. Obrady tego gremium mają miejsce raz do roku i koncentrują się na aktualnych wyzwaniach duszpasterskich.

W 2020 r. powstała też przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej - Polonijna Rada Rodziny, zrzeszająca przedstawicieli duszpasterstwa małżeństw i rodzin z krajów europejskich.

Dzień Polonii i Polaków za Granicą został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z inicjatywy Senatu, jako dowód wdzięczności i uznania wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości.


PAP/ho


20 lat Polski w UE. W Polsce jako dużym kraju unijnym działają dwa Biura Parlamentu Europejskiego

01.05.2024 12:16
W Polsce, jako dużym kraju unijnym, działają dwa Biura Parlamentu Europejskiego – w Warszawie oraz regionalne we Wrocławiu. To jednostki, których głównym zadaniem jest kontakt z obywatelami krajów członkowskich oraz informowanie o działalności UE, a w szczególność unijnego parlamentu.

20 lat Polski i Czech w UE. W Cieszynie i Czeskim Cieszynie ruszyła majówka z Kinem na Granicy

01.05.2024 12:56
Ponad 120 filmów polskich, czeskich i słowackich, a także koprodukcji, zobaczą kinomani na 26. przeglądzie Kino na Granicy, który rozpoczął się w środę w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Podczas wydarzenia miasta będą świętowały 20-lecie wstąpienia Polski i Czech do UE.