X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Wiedeń: prezentacja książki o Zbigniewie Herbercie

31.01.2020 15:55
Instytut Polski w Wiedniu we współpracy z Austriackim Towarzystwem Literatury zorganizował uroczysty wieczór, podczas którego zaprezentowana została książka "Zbigniew Herbert i Austria". Książka jest pierwszą na rynku niemieckojęzycznym publikacją poświęconą wybitnemu poecie i autorowi oraz jego związkom z Austrią.
Spotkanie poświęcone książce
Spotkanie poświęcone książceŹródło: Instytut Polski w Wiedniu

W spotkaniu udział wzięli licznie przedstawiciele austriackiego środowiska akademickiego i literackiego na czele z Prezydentem Pen Club Austria dr Helmuthem Niederle. 

- To dla nas wielki zaszczyt, że Instytut Polski w Wiedniu mógł być częścią tego wspaniałego projektu. Pomysł książki zrodził się podczas wieczoru literackiego "Śladami Zbigniewa Herberta w Austrii". Ten wieczór, z którego jestem szczególnie dumny, odbył się w Instytucie Polskim w 2017 roku. Serdecznie chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej publikacji – podkreślił dyrektor Instytutu Polskiego Rafał Sobczak.

Jak zaznaczył Sobczak "Zbigniew Herbert jako laureat wielu nagród krajowych i międzynarodowych oraz jako jeden z najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy, był uważany za pioniera duchowego i moralnego". – Zbigniew Herbert był także wielkim polskim patriotą, a historia naszego kraju odgrywała w jego twórczości ważną rolę – ocenił Rafał Sobczak. 


Praca nad książka "Zbigniew Herbert i Austria", pod redakcją dr Przemysława Chojnowskiego z Uniwersytetu Wiedeńskiego, zgromadziła grono wybitnych ekspertów zajmujących się dziedzictwem i twórczością polskiego pisarza: dr Małgorzatę Bogaczyk-Vormayr z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Henryka Citko z Biblioteki Narodowej w Warszawie, dr hab. Andrzeja Franaszka z krakowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego oraz prof. Aloisa Woldana z Uniwersytetu Wiedeńskiego. W książce znalazły się unikatowe kopie wierszy Herberta napisanych podczas jego pobytów w Austrii, jak również liczne fotografie oraz rysunki autorstwa samego autora. 

- Bardzo dziękujemy Instytutowi Polskiemu za wsparcie naszej inicjatywy i pomoc przy wydaniu książki. Wdzięczni jesteśmy także za współpracę z Austriackim Towarzystwem Literatury i prezentację książki dzisiaj tak licznie zebranej publiczności – zaznaczył dr Przemysław Chojnowski.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Peter Lang Verlag przy zaangażowaniu Instytutu Polskiego w Wiedniu oraz Uniwersytetu Wiedeńskiego.


Źródło: Instytut Polski w Wiedniu

W Wilnie otwarto wystawę poświęconą obozowi Auschwitz

30.01.2020 16:16
W Wilnie otwarto wystawę przygotowaną w związku z 75. rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz. Przetłumaczoną na język litewski ekspozycję przygotowało Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu we współpracy z ambasadą Polski na Litwie.

Brexit staje się faktem. Czy Polonia ma się czego obawiać?

31.01.2020 10:39
W piątek 31 stycznia 2020 roku o północy Wielka Brytania opuści Unię Europejską. Równocześnie poza terenem wspólnoty europejskiej znajdzie się około miliona Polaków mieszkających na wyspach. Według polskich władz i przedstawicieli Komisji Europejskiej brytyjska Polonia nie ma się jednak czego obawiać.

Brexit: ambasador Wielkiej Brytanii zachęca Polaków do rejestracji

31.01.2020 11:15
Brytyjski ambasador w Warszawie zachęca Polaków zamieszkałych w Wielkiej Brytanii do składania wniosków o przyznanie statusu osoby osiedlonej. Jonathan Knott mówi o tym w specjalnym wywiadzie dla Polskiego Radia udzielonym w ostatnim dniu członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Dziś w nocy Londyn opuści Wspólnotę, a osoby, które będą nadal chciały mieszkać i pracować na Wyspach będą miały półtora roku, by uzyskać nowy status prawny.