Redakcja Polska

W Wilnie otwarto wystawę poświęconą obozowi Auschwitz

30.01.2020 16:16
W Wilnie otwarto wystawę przygotowaną w związku z 75. rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz. Przetłumaczoną na język litewski ekspozycję przygotowało Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu we współpracy z ambasadą Polski na Litwie.
Audio
  • W Wilnie otwarto wystawę poświęconą obozowi Auschwitz. Materiał Kamila Zalewskiego
Brama byłego obozu Auschwitz II-Birkenau w Oświęcimiu
Brama byłego obozu Auschwitz II-Birkenau w Oświęcimiu PAP/Andrzej Grygiel

Na wystawę, zaprezentowaną w Centrum Tolerancji Państwowego Muzeum Żydowskiego im. Gaona w Wilnie, składa się trzydzieści plansz. Zostały na nich wyjaśnione m.in. przyczyny założenia obozu, polityczne tło jego funkcjonowania oraz to, jak został przekształcony w ośrodek masowej zagłady Żydów.

Jak wyjaśnia polska ambasador na Litwie Urszula Doroszewska, w Związku Radzieckim nie wolno było upamiętniać zagłady Żydów. Nie zbierano też informacji o ofiarach oraz ludziach, którzy ich ratowali. - Ponieważ Litwa ma za sobą sowiecką przeszłość pod okupacją (radziecką), jest ważne, aby dzielić się naszym doświadczeniem dotyczącym upamiętnień - mówi Polskiemu Radiu. Ambasador dodaje, że chodzi o to, aby uświadamiać, że Auschwitz stało się od razu muzeum. - Na Litwie nie jest to tak oczywista sprawa - wyjaśnia.

W otwarciu wystawy wziął udział również m.in. szef litewskiego parlamentu Viktoras Pranckietis. - Ta wystawa to tylko jedna część tego co należy zrobić, aby upamiętnić ludzi, którzy zginęli w czasach Holokaustu - powiedział Polskiemu Radiu Pranckietis.

Oprócz tego widzom zaprezentowane zostały krótkie filmy, przygotowane specjalnie z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.

Wystawę w Wilnie można zwiedzać do 15 marca.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Auschwitz Litwa Wilno

Jan Dziedziczak: Polonia nie może być przedmiotem gier politycznych

30.01.2020 13:06
Trzeba reagować, gdy Senat chce prowadzić alternatywną wobec rządu politykę zagraniczną. Polonia nie może być przedmiotem gier politycznych - podkreślił w czwartek sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak.

Szymański: do końca roku nie zmieni się nic ws. praw Polaków w Wlk. Brytanii

30.01.2020 17:00
Do końca roku nie zmieni się nic w obszarze praw Polaków w Wielkiej Brytanii po brexicie; należy jednak wykorzystać ten czas, aby uzyskać status osoby osiedlonej - 400 tys. Polaków jeszcze tego nie zrobiło - mówił w czwartek minister ds. europejskich Konrad Szymański.

Zakup linii Condor to nie pierwsza polska inwestycja w Niemczech

30.01.2020 14:59
Przejęcie niemieckich linii Condor przez polski LOT zdumiało wielu Niemców, ale nie pierwszy raz polska firma ratuje niemiecką przed bankructwem – podaje portal dw.com cytując niemiecką regionalną stację Mitteldeutscher Rundfunk.