X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Jarmark Kaziukowy w Wilnie. Tradycja i nowoczesność

05.03.2021 09:03
Tradycyjny Jarmark Kaziukowy w Wilnie z powodu pandemii koronawirusa przeniósł się do Internetu. Po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej na wileńskich ulicach nie będzie tradycyjnych straganów z wyrobami rzemieślniczymi.
Audio
  • Wileńskie palmy. Tradycja związana z Jarmarkiem Kaziukowym. Rozmowa Kamila Zalewskiego [posłuchaj]
Wileńskie palmiarki
Wileńskie palmiarkiFoto: Kamil Zalewski/PRdZ

Jarmark Kaziukowy miał się w tym roku rozpocząć w piątek i potrwać do niedzieli. Rozważane było przełożenie wydarzenia na kwiecień, ale ostatecznie zdecydowano się na utworzenie specjalnej platformy internetowej dla rzemieślników. Jest ona połączeniem tradycji z nowoczesnością. Wyroby, które tam się znajdują, mają być dostępne przez cały rok.

Do Internetu przeniosła się już sprzedaż palm wielkanocnych - jednego z symboli Jarmarku Kaziukowego.

Stanisława Rynkiewicz, palmiarka z podwileńskich Wojewodziszek, w poprzednich latach miała swój stragan na Kaziuku. Jeździła też do Polski. Jak mówi Polskiemu Radiu, od kilku tygodni dostaje sygnały, że ludzie czekają na wileńskie palmy. "Zawsze mają pytania, piszą i dzwonią. Mamy swoją stronę internetową i zamierzamy palmy wysyłać pocztą" - zaznacza. Jak dodaje, palmy wysyła do wielu krajów na świecie. Sporo zamówień ma też z Polski.

Jarmark Kaziukowy jest organizowany w Wilnie od ponad czterystu lat. Jego historia jest związana z postacią królewicza Kazimierza, który po ogłoszeniu na początku XVII wieku świętym, został patronem Litwy. Jego relikwie znajdują się w wileńskiej Katedrze. Na jarmarku sprzedawane są zazwyczaj wileńskie palmy wielkanocne, piernikowe serca, wyroby z wikliny i drewna oraz inne rękodzieła.


Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Kamila Zalewskiego.

Długa tradycja uczenia języka polskiego obcokrajowców. Zaproszenie do Wrocławia i Łodzi

04.03.2021 12:00
Ośrodki nauki języka polskiego dla cudzoziemców na polskich uczelniach to dla wielu zagranicznych studentów miejsce intensywnej nauki polszczyzny i poznawania polskiej kultury. Zapraszamy do Szkoły Języka Polskiego i Kultury dla Cudzoziemców Uniwersytetu Wrocławskiego i Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców Uniwersytetu Łódzkiego.

Wystawa fotografii "Białoruś: marsz wolności"

04.03.2021 14:22
"Białoruś: marsz wolności" to tytuł wystawy fotograficznej otwartej w Kordegardzie - Narodowym Centrum Kultury. Ekspozycja dokumentuje wydarzenia ostatnich miesięcy z perspektywy siedmiorga białoruskich fotografów. Tworzy poruszający i pełen emocji obraz wydarzeń rozgrywających się od sierpnia ubiegłego roku na białoruskich ulicach po wyborach prezydenckich.