X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

42 procent Polaków przeczytało w minionym roku przynajmniej jedną książkę

23.04.2021 16:14
42 procent Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki w ciągu roku - tak wynika z raportu za ubiegły rok opublikowanego przez Bibliotekę Narodową. To najlepszy wynik od sześciu lat. Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
Audio
  • Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich [POSŁUCHAJ]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

„Mamy powody do ostrożnego optymizmu. W ciągu roku zanotowaliśmy 3-procentowy wzrost czytelnictwa w Polsce, w skali dwóch lat to jest 5 procent. Możemy zatem powiedzieć, że negatywny, spadkowy trend czytelnictwa w Polsce się zatrzymał” - podkreśla dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski. Raport wskazuje też na duży wzrost książek kupowanych przez Polaków na prezenty.

„To oznacza, że książka wróciła na listę prestiżowych prezentów: uważamy, że książka jest czymś, co możemy podarować innym, sami otrzymujemy i coraz częściej czytamy właśnie książki, które sami otrzymaliśmy” - mówi Tomasz Makowski.

Według raportu, czytanie książek częściej i chętniej praktykuje się w formie papierowej niż cyfrowej. Jako podstawowe źródła pozyskiwania książek czytelnicy wskazali: zakup (45%, wzrost o 4%), pożyczenie od znajomego (32%, spadek o 3%) i prezent (34%, wzrost o 3%). Na następnych pozycjach znalazło się wypożyczenie z bibliotek (23%) i własny księgozbiór (20%).

Zauważalny jest relatywnie wysoki odsetek czytelników korzystających z książek udostępnianych w formie streamingu w ramach opłaty abonamentowej (28%). Najczęściej czytana jest tak zwana "literatura sensacyjno-kryminalna", popularna, ale też biografie, wspomnienia i książki historyczne dotyczące XX wieku. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na swojej stronie podkreśla, że wspieranie rozwoju czytelnictwa jest jednym z priorytetów resortu.

Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, profesor Piotr Gliński zwrócił uwagę, że rozbudzanie zainteresowań czytelniczych jest ważne już od najmłodszych lat. Temu służy między innymi realizowany od kilku lat projekt "Mała książka - wielki człowiek”, który przybliżają najmłodszym bogactwo i piękno literatury, wspierając ich rozwój intelektualny, emocjonalny i społeczny.

Na Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025 z budżetu państwa ma zostać przekazane o 180 mln więcej w stosunku do poprzedniej odsłony. "Rozbudowujemy i modernizujemy biblioteki, wspieramy wydawanie wartościowych pozycji literackich - polskich i tłumaczeń. Te wszystkie działania przyczyniają się do tego, że mamy dziś powody do ostrożnego optymizmu" - mówił Piotr Gliński. Zwrócił uwagę, że nie oznacza to jednak, iż można spocząć na laurach. "Wręcz przeciwnie, widzimy wyraźnie, ile jeszcze pracy nas czeka w obszarze promowania czytelnictwa, rozbudzania mody na czytanie. Natomiast te wyniki wskazują, że nasze działania mają sens i przynoszą efekty” - podkreślił wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, profesor Piotr Gliński.

Dodaje, że w ciągu ostatnich sześciu lat MKDNiS uratowało przed likwidacją dwa bardzo ważne polskie wydawnictwa - Państwowy Instytut Wydawniczy oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne, które zostały przekształcone w państwowe instytucje kultury.

W 2019 roku minister kultury powołał Instytut Literatury, którego zadaniem jest wspieranie twórców literatury niekomercyjnej i który wydaje pozycje z zakresu wysoko artystycznej prozy i poezji polskiej i światowej.

IAR/PP


Pasjonat historii znalazł miecz, prawdopodobnie z bitwy pod Grunwaldem

23.04.2021 16:00
Pasjonat historii i detektorysta Aleksander Miedwiediew znalazł pod Olsztynem nagi miecz, pochwę, pas rycerski i dwa przytwierdzone do niego noże - prawdopodobnie pochodzące z czasu Bitwy pod Grunwaldem, Znalezisko Miedwiediew przekazał marszałkowi regionu, a ten - Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

Centrum Badań Polonistycznych w Kurytybie z sukcesem promuje polską kulturę w Brazylii

23.04.2021 13:31
Szacuje się, że w Brazylii mieszka dziś około półtora miliona Brazylijczyków polskiego pochodzenia. To piąte i szóste, a nawet siódme pokolenie polskich emigrantów. Polska tradycja, kultura i język dla wielu z nich są ważnym wyznacznikiem tożsamości. Dlatego każda inicjatywa podtrzymująca, czy też rozbudzająca  zainteresowanie naszym krajem w Brazylii nabiera szczególnego znaczenia. Zapraszamy na spotkanie z prof. Piotrem Kilanowskim, pomysłodawcą utworzenia Centrum Badań Polonistycznych w Kurytybie.