X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Święto folkloru w Beskidach. Ruszył 58. Tydzień Kultury Beskidzkiej

24.07.2021 19:31
58. Tydzień Kultury Beskidzkiej, jeden z największych w Europie festiwali promujących kulturę ludową, rozpoczął się w sobotę na scenach w Żywcu, Wiśle, Szczyrku i Makowie Podhalańskim oraz Istebnej.
Korowód zespołów góralskich, inaugurujący 58. Tydzień Kultury Beskidzkiej w Wiśle.
Korowód zespołów góralskich, inaugurujący 58. Tydzień Kultury Beskidzkiej w Wiśle. PAP/Andrzej Grygiel

Za tydzień do "tekabowskich" estrad dołączą Oświęcim, Ujsoły i Jabłonków na Zaolziu. Koncert promocyjny odbędzie się w Bielsku-Białej. - Od soboty do 1 sierpnia włącznie, w dziewięciu miejscach w dwóch województwach, a także na Zaolziu, będziemy świadkami wielkich wydarzeń. To święto folkloru i tradycji. Epidemia spowodowała, że nasz festiwal jest inny niż zwykle, ale pełniejszy niż w ub.r., gdy odbył się on niemal wyłącznie w internecie. W tym roku wracamy w plener - powiedział dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, który jest organizatorem wydarzenia, Leszek Werpachowski.

W tym roku zabraknie wprawdzie zespołów zagranicznych i z tego powodu nie odbędą się Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne, ale publiczność będzie miała okazję zobaczyć polskie zespoły. - Barwne widowiska zaprezentuje ok. 70 zespołów folklorystycznych z Polski - powiedziała Katarzyna Dąbek z Regionalnego Ośrodka Kultury. Wystąpią też Zaolziacy.

Na deskach amfiteatru w Żywcu rozpoczęły się występy zespołów konkurujących w 52. Festiwalu Folkloru Górali Polskich. W szranki stanęło 27 zespołów. - W amfiteatrze pod Grojcem widzowie zobaczą w najbliższych dniach widowiska ukazujące m.in. wesela, obrzędy kolędnicze, zabawy ostatkowe, stawianie mojki, dożynki, pobór do wojska, czy nawet obrazujące tematykę emigracyjną. Równolegle na żywieckim rynku wystąpią m.in. kapele, grupy śpiewacze, instrumentaliści. Wszyscy rywalizują o prestiżowe laury – Złote, Srebrne i Brązowe Żywieckie Serca. Wyniki poznamy 1 sierpnia - powiedziała Dąbek.

W Żywcu 31 lipca odbędzie się koncert "Górale Patriotycznie". Wystąpią m.in. zespół Lipowianie, Golec uOrkiestra, i podopieczni fundacji braci Golców. Dzień później kapele Wałasi z Beskidu Śląskiego, 9Siył z Podhala i Skład Niearchaiczny z Beskidu Żywieckiego połączą swoje siły w projekcie "Muzyka gór".

Góralskie występy na wielu scenach

W sobotę występy rozpoczęły się też na scenach w Szczyrku, Wiśle i Makowie Podhalańskim. W Istebnej rozpoczął się towarzyszący TKB – Festyn Istebniański. W Żywcu swoje dzieła na rynku prezentują twórcy sztuki ludowej.

Katarzyna Dąbek powiedziała, że dużą popularnością cieszą się koncerty kapel organizowane na górskich szlakach. Podczas TKB w okolicach Szczyrku odbędą się one na Skrzycznem i Hali Skrzyczeńskiej, a w rejonie Wisły m.in. w Cieńkowie, Soszowie i Przysłopiu pod Baranią Górą.

Dwa ostatnie TKB wydarzenia rozpoczną się 31 lipca. To Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach i Gorolski Święto w Jabłonkowie na Zaolziu.

Tradycyjne palenie hudy

Palenie hudy, czyli ogromnego ogniska, którego strzelista konstrukcja sięga 30 m., to wielowiekowa tradycja. Według przekazów zwyczaj ich rozpalania w noc poprzedzającą dzień św. Wawrzyńca wywodzi się z XVII w.

Wójt Ujsół Tadeusz Piętka przypomniał lokalną legendę. Miejscowość dziesiątkowała zaraza. - Gazda Wawrzyn Sporek zobaczył we śnie słupy ognia buchające od ziemi do nieba. Zerwał się na równe nogi i popędził do księdza, aby mu to opowiedzieć. Ksiądz zaradził, aby na najwyższych wierchach o północy zapalić wysokie ognie. Gazda powbijał w ziemię drewniane pale, poukładał jałowce, chrust i całość podpalił. Wkrótce radość zagościła w Ujsołach, bo zaraza minęła. Odtąd ujsolanie wierzą, że to św. Wawrzyniec – patron ognia, ochronił wieś od wszelkiego zła i niechybnej zagłady - powiedział.

Jak dodał samorządowiec, hudę tradycyjnie rozpala najstarszy w gminie gazda o imieniu Wawrzyniec. - Mamy jedynego Wawrzyńca, o którego bardzo dbamy. Ma już ok. 80 lat. W Ujsołach na razie nie ma następcy. Rocznie rodzi się u nas ok. 30 chłopców, ale nikt od dawna nie nadał dziecku na imię Wawrzyniec. Niedawno rodzice nadali dziecko to imię, ale jako drugie, a to – zgodnie z tradycją - się nie liczy. Tradycja jest zatem w opałach - wyznał z troską w głosie wójt.

Zaolziańskie Gorolski Święto odbędzie się po raz 74. W tym roku zostało dedykowane pamięci Leszka Miłoszewskiego, zmarłego niedawno dyrektora ROK i długoletniego przewodniczącego Komitetu Koordynacyjnego TKB.

Tydzień Kultury Beskidzkiej nawiązuje do przedwojennego Święta Gór. Pierwsza edycja odbyła się w 1964 r. w Wiśle i był to wówczas jedynie przegląd zespołów regionu cieszyńskiego, wzbogacony o zespoły z Podhala i Zaolzia. W następnych latach do imprezy dołączały kolejne miasta.


PAP/dad

Żona Andrzeja Poczobuta: mąż dostał pierwszą pocztówkę z Polski

24.07.2021 11:14
Andrzej Poczobut otrzymał pierwszą pocztówkę z Polski. Po długiej przerwie znowu zaczęły też przychodzić listy od męża – powiedziała Oksana Poczobut, żona działacza Związku Polaków na Białorusi, który od marca przebywa w areszcie.

Więcej Polaków chce związać się zawodowo z wojskiem

24.07.2021 13:54
Do zawodowej służby wojskowej wstąpiło w pierwszym półroczu 2021 r. ok. 5 tys. żołnierzy - o dwie piąte więcej niż przed rokiem – poinformował minister obrony Mariusz Błaszczak.

Estonia wyśle na Litwę materiały potrzebne do budowy ogrodzenia na granicy

24.07.2021 17:27
Estonia wyśle na Litwę materiały potrzebne do budowy zasieków na litewsko-białoruskiej granicy. Wilno kilka tygodni temu postanowiło zbudować ogrodzenie, które ma pomóc w zatrzymaniu napływu nielegalnych migrantów.