Redakcja Polska

Spektakl muzyczny "Virtuoso" w Teatrze Dramatycznym w Warszawie

13.08.2021 13:25
Warszawska premiera musicalu poznańskiego Teatru Muzycznego inspirowana jest życiem i twórczością Ignacego Jana Paderewskiego. Autorem libretta i muzyki jest pracujący na co dzień na Broadwayu Matthew Hardy.
Audio
  • Spektakl muzyczny „Virtuoso” w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Rozmowa z Przemysławem Kieliszewskim, dyrektorem Teatru Muzycznego w Poznaniu [posłuchaj]
Spektakl Virtuoso
Spektakl "Virtuoso"Materiały prasowe/MSZ

Ignacy Jan Paderewski był jednym z najbardziej wytrwałych i uznanych rzeczników Polski w pierwszych dziesięcioleciach XX stulecia. I wojna światowa i związane z nią cierpienia rozdartego liniami frontów kraju, ustalenie pokoju i miejsca odrodzonej ojczyzny wśród niepodległych państw świata, a więc potrzeba chwili, uczyniły Ignacego Jana Paderewskiego mężem stanu i dyplomatą, prowadzącym jednocześnie działalność społecznika. Łączył działalność artystyczną, społeczną i polityczną. Przy czym kariera muzyczna była podstawą działalności społecznej, która niepostrzeżenie przekształciła się w polityczną. Ignacy Jan Paderewski był niekwestionowanym przywódcą Polonii amerykańskiej, gdy rodziła się niepodległość Polski.

Swoje szerokie kontakty za oceanem Ignacy Jan Paderewski wykorzystywał na rzecz rodaków. Za pośrednictwem pułkownika Edwarda Mandella House’a poinformował prezydenta Woodrowa Wilsona o sytuacji w Polsce, polityce zaborców, o dramacie Polaków. Dzięki wielkiej aktywności Paderewskiego prezydent Wilson w słynnym orędziu z 22 stycznia 1917, mówił wyraźnie o prawie Polski do niepodległości. Na tej podstawie jeden z 14 punktów pokoju sformułowanych przez Wilsona, mówi o konieczności powstania niepodległego państwa polskiego z dostępem do morza.

Kiedy po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Ignacy Jan Paderewski wracał do kraju, witany był jako symbol odrodzenia ojczyzny.

Spektakl "Virtuoso", który w Warszawie można oglądać w dniach 13-15 sierpnia, jest elementem projektu finansowanego przez Instytut Adama Mickiewicza.

Współpracy artystycznej podjął się Brian Kite – utytułowany reżyser musicalowy, odnoszący sukcesy w USA i Chinach, Dziekan Wydziału Teatru, Telewizji i Filmu, na renomowanej uczelni University of California w Los Angele. W postać głównego bohatera – Ignacego Jana Paderewskiego – wcielają się Janusz Kruciński oraz Marcin Januszkiewicz. W obsadzie znaleźli się także, m.in.: Anna Lasota (Helena Górska / Paderewska), Barbara Melzer (Helena Modrzejewska), Katarzyna Tapek (Helena Bibesco), Radosław Elis i Jarosław Patycki (Władysław Górski / Józef Piłsudski).

– Data warszawskiej premiery nie jest przypadkowa – mówi dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu Przemysław Kieliszewski. Rozmawia z nim Ewa Plisiecka.

Współczesna archeologia to nowoczesne metody badań i ścisła współpraca międzynarodowa

13.08.2021 13:00
Po wojnie Polska była jednym z niewielu krajów, który - pod wodzą profesora Kazimierza Michałowskiego - prowadził wielkie wykopaliska archeologiczne. Bez współpracy międzynarodowej byłoby to niemożliwe – mówi prof. Piotr Dyczek z Uniwersytetu Warszawskiego.

W USA zmarł powstaniec warszawski Julian Eugeniusz Kulski

13.08.2021 13:37
W nocy z czwartku na piątek w Waszyngtonie zmarł prof. Julian Eugeniusz Kulski – bohater Powstania Warszawskiego, architekt Banku Światowego, wykładowca akademicki i niekwestionowany autorytet kilku pokoleń Polaków - poinformowała w piątek na swoim koncie na Twitterze Fundacja Kulskich. Miał 92 lata.