Redakcja Polska

Wydano "Sonety krymskie" po krymskotatarsku i ukraińsku

28.11.2021 18:38
W ukraińskiej stolicy zaprezentowano wydanie "Sonetów krymskich" Adama Mickiewicza, poświęconego 30. rocznicy niepodległości Ukrainy. Wydanie zawiera oryginały i tłumaczenia sonetów na języki ukraiński, angielski i krymskotatarski. Wydawnictwo powstało we współpracy Kancelarii Prezydenta RP z Instytutem Polskim w Kijowie.
Audio
  • Sonety krymskie po krymskotatarsku i ukraińsku. Materiał Pawła Buszki (IAR)
Sonety krymskie wydano po krymskotatarsku i ukraińsku
Sonety krymskie wydano po krymskotatarsku i ukraińskuŹródło fot.: www.ukrinform.ua

Prezentacja miała miejsce w Krymskim Domu - centrum kultury Tatarów Krymskich. Kancelarię prezydenta Andrzeja Dudy reprezentował minister Wojciech Kolarski. Jak podkreślił, tłumaczenie Adama Mickiewicza na ukraiński i krymskotatarski pokazuje, że są to narody bliskie kulturze polskiej. Jak dodał, "Sonety krymskie" są odkrywaniem wspólnego dziedzictwa.

W wydarzeniu uczestniczyli liderzy społeczności tatarskiej. Jak zaznaczył szef Domu Krymskiego Alim Alijew, polski wieszcz narodowy swoją twórczością wzbogacił również kulturę Krymskich Tatarów. Jak podkreślił, Adam Mickiewicz, który przebywał na Krymie, widział jego piękno, poznał rdzenną tatarską ludność i opisał poetycko w swoich sonetach

Ukraiński Krym jest od 2014 roku okupowany przez Rosję, która dokonuje tam prześladowań politycznych wymierzonych w Krymskich Tatarów.


IAR/dad

Szczepienia przeciw COVID-19 uratowały w Europie pół miliona seniorów

28.11.2021 17:42
Kraje, w których szybko podano dużą liczbę szczepionek, między innymi Irlandia, Francja, Grecja, Izrael, Malta, Norwegia, Portugalia, Hiszpania i Wielka Brytania, zanotowały wyraźne zmniejszenie liczby zgonów, szczególnie wśród osób od 80. roku życia.

REDAKCJA POLSKA Aktualności 28 listopada godz. 17:30

28.11.2021 17:30

Rocznica strajku podchorążych w WOSP. Mateusz Morawiecki: to był grunt do ustanowienia stanu wojennego

28.11.2021 17:49
W niedzielę obchodziliśmy 40. rocznicę rozpoczęcia strajku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w Warszawie. Z tej okazji premier Mateusz Morawiecki napisał uroczysty list. Wskazał w nim, że protestujący studenci i podchorążowie udowodnili, czym jest etos służby, a dzięki nim strajk przeszedł do historii zmagań solidarności i wolności.