Redakcja Polska

Polskie Radio uruchomiło serwis specjalny o Grzegorzu Ciechowskim

21.12.2021 16:48
22 grudnia mija 20 lat odkąd zmarł Grzegorz Ciechowski - wokalista, muzyk, producent, kompozytor i autor tekstów. Twórca był mocno związany z Polskim Radiem, w którym gościł wielokrotnie.
Audio
  • Krzysztof Czaja o serwisie specjalnym Polskiego Radia poświęconym Grzegorzowi Ciechowskiemu [POSŁUCHAJ]
Nagłówek serwisu ciechowski.polskieradio.pl
Nagłówek serwisu ciechowski.polskieradio.plMateriały Polskiego Radia

Najpierw jako lider Republiki, a potem Obywatel G.C. i Grzegorz z Ciechowa - wyznaczał trendy na polskiej scenie muzycznej. W środę przez cały dzień artystę wspominać będzie na antenie radiowa Trójka. A już od poniedziałku w portalu polskieradio.pl dostępny jest serwis specjalny poświęcony Grzegorzowi Ciechowskiemu.

"W tym serwisie starałem się nie zawierać zbyt wielu informacji encyklopedycznych. To nie jest takie kompendium wiedzy tylko bardziej opowieść o człowieku, który bardzo dużo pozostawił po sobie ciekawej sztuki i muzyki. Oczywiście tam są też tematy związane z jego życiem osobistym, które też było bardzo ciekawe i dość burzliwe, natomiast główny nacisk położony jest na jego twórczość” - podkreśla twórca serwisu Krzysztof Czaja.

Grzegorz Ciechowski był mocno związany z Polskim Radiem, w którym gościł wielokrotnie. W serwisie specjalnym można usłyszeć wiele zaczerpniętych z radiowego archiwum wypowiedzi - zarówno głównego bohatera, jak i tych, którzy dobrze znali go osobiście, a więc przede wszystkim muzyków Republiki Zbigniewa Krzywańskiego i Leszka Biolika.

"Biała flaga", "Kombinat", "Telefony", "Mamona", "Tak… Tak… To ja", "Nie pytaj o Polskę" - te i inne utwory autorstwa Grzegorza Ciechowskiego należą do kanonu polskiego rocka. Cały repertuar stworzony przez tego muzyka - łącznie z wyprodukowanymi przez niego piosenkami innych wykonawców - można usłyszeć w Radiu Ciechowski. Ta internetowa stacja uruchomiona przez Polskie Radio jest kolejnym ogniwem serwisu ciechowski.polskieradio.pl.

Duże dawki twórczości Ciechowskiego będą serwowane na antenie Programu 3 Polskiego Radia w środę w ramach akcji "Obywatel G.C. w Trójce". Wszystko rozpocznie się już w porannej audycji "Trójka budzi", gdzie pojawią się mniej lub bardziej znane utwory artysty. Ciechowskiemu w całości będą poświęcone muzyczne audycje: południowa "Nasza tonacja" Michała Kirmucia oraz wieczorne "W tonacji Trójki" Michała Margańskiego i "NocHarmonia" Julii Sawickiej-Kotomskiej. Tego dnia zmarłego artystę wspominać będą w Trójce muzycy, którzy mieli okazję z nim grać. Nie zabraknie również archiwalnych wywiadów, ciekawostek i koncertów. Uważni słuchacze będą mogli zdobyć egzemplarze płyty "Koncerty w Trójce vol. 13 - Republika. Live 8.12.1988".

IAR/PP

Wigilijny talerz dla Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta

20.12.2021 14:46
Od 22 do 26 grudnia organizowana jest solidarnościowa akcja "Wigilijny talerz dla Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta". Polonijni działacze Związku Polaków na Białorusi od 9 miesięcy przebywają w aresztach, do których trafili z powodów politycznych.

"Forum Obserwacji Ziemi". Konferencja Polskiej Agencji Kosmicznej

20.12.2021 16:26
Praktyczne zastosowanie danych satelitarnych przez administrację publiczną w zarządzaniu kryzysowym, cyfryzacji, transporcie lub rolnictwie – to tylko niektóre z tematów Forum Obserwacji Ziemi, zorganizowanego w dniach 14 i 20 grudnia br. przez Polską Agencję Kosmiczną.

Polskie startupy w walce z cukrzycą

21.12.2021 08:28
Naukowcy z AGH stworzyli tzw. diabetomat, który - niczym alkomat - mierzy w wydychanym powietrzu poziom ciał ketonowych. Co ważne dla cukrzyków, robi to bezinwazyjnie - informuje we wtorek "Rzeczpospolita".