Redakcja Polska

"Kraków od początku, bez końca”. Nowa ekspozycja w Pałacu Krzysztofory

22.12.2021 14:00
Możliwość wejścia do wnętrza krakowskiej szopki, spotkanie z lajkonikiem i kilkaset obiektów opowiadających o historii miasta - to tylko część z atrakcji czekających na widzów na wystawie w Muzeum Krakowa.
Audio
  • "Kraków od początku, bez końca” - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Piotr Gliński odwiedził nowo otwarte ekspozycje w Kamienicy Szołayskich w Krakowie
Piotr Gliński odwiedził nowo otwarte ekspozycje w Kamienicy Szołayskich w KrakowieFoto: PAP/Łukasz Gągulski

Nowa  ekspozycja w Pałacu Krzysztofory ma stanowić kompleksową opowieść o zwyczajach, mieszkańcach, przeszłości i przyszłości miasta. Zwiedzający zobaczą kilkaset eksponatów, m.in. strój Lajkonika, maszkarony, srebrnego kura Bractwa Kurkowego z XVI w., pierścień i berełko burmistrzów krakowskich z tego samego stulecia czy ladę Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej z XVIII w. Pokazane zostaną też dzieła sygnowane nazwiskami Jana Matejki, Józefa Mehoffera, Zofii Stryjeńskiej, Jacka Malczewskiego, Wojciecha Weissa i Wlastimila Hoffmana.

Jedną z wyjątkowych atrakcji będzie możliwość nie tylko zobaczenia krakowskiej szopki, ale też wejście do jej przeskalowanej wersji, która współtworzona była przez krakowskich szopkarzy – zapowiada dyrektor Muzeum Krakowa Michał Niezabitowski.

Wystawa znajduje się na dwóch piętrach Pałacu Krzysztofory i zajmuje powierzchnię około 1,5 tysiąca metrów kwadratowych. Spora część ekspozycja jest poświęcona życiu codziennemu krakowian. Nowa, stała ekspozycja Muzeum Krakowa będzie prezentowana w wyremontowanym Pałacu Krzysztofory. Prace remontowe trwały cztery lata. W Pałacu Krzysztofory od lat prezentowana jest także słynna wystawa szopek krakowskich.

To nie koniec nowych miejsc na mapie kulturalnej Krakowa. W Kamienicy Szołayskich - oddziale Muzeum Narodowego - otwarto dwie nowe galerie stałe - architektury oraz designu XX i XXI wieku. - Wystawy designu są Polsce wciąż rzadkie, a design i architektura to sztuka bliska człowiekowi i niezbędna ludzkim wspólnotom – mówił podczas wizyty w tych galeriach minister Piotr Gliński.

Obie ekspozycje prezentują dokonania polskich twórców z ostatnich 120 lat. Wicepremier Piotr Gliński zapowiedział, że docelowym miejscem prezentacji wystaw będzie Hotel Cracovia, gdzie po remoncie powstanie Muzeum Architektury i Designu. - Trwają prace przygotowawcze do rozpoczęcia remontu - zapowiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Remontowany hotel Cracovia jest wpisany na listę zabytków. Budynek ma unikatową modernistyczną architekturę z lat 60-tych.

W "Galerii Designu Polskiego XIX i XX wieku" prezentowanych jest blisko 350 obiektów: meble, naczynia, tkaniny i stroje, rzeczy codziennego użytku, plakaty, projekty oznakowania dla miast i przestrzeni publicznej. Z kolei w "Galerii architektury polskiej XX i XXI wieku" zwiedzający zobaczą makiety, fotografie, rysunki i materiały multimedialne dotyczące najważniejszych realizacji architektonicznych w Polsce.

IAR/ep

Prezydencka akcja "Pomoc Polakom na Wschodzie". Tony darów trafiły do Gruzji

20.12.2021 09:27
Ponad trzy tony darów trafią do naszych rodaków w Gruzji w ramach prezydenckiej akcji "Pomoc Polakom na Wschodzie". Do stolicy kaukaskiego kraju, Tbilisi, dotarł minister w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski.

Polskie Radio uruchomiło serwis specjalny o Grzegorzu Ciechowskim

21.12.2021 16:48
22 grudnia mija 20 lat odkąd zmarł Grzegorz Ciechowski - wokalista, muzyk, producent, kompozytor i autor tekstów. Twórca był mocno związany z Polskim Radiem, w którym gościł wielokrotnie.