Redakcja Polska

Warszawa gości muzyków z Kijowa. Artyści ćwiczą w studiu Polskiego Radia

13.04.2022 09:32
Członkowie Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej w Studiu Koncertowym imienia Witolda Lutosławskiego w Warszawie przygotowują się do europejskiej trasy koncertowej.
Audio
  • Muzycy z Kijowa przed europejską trasą koncertową - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Muzycy Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie
Muzycy Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w WarszawieFoto: PAP/Piotr Nowak

Goście z Ukrainy to ponad stuosobowa grupa muzyków, pracowników orkiestry i ich rodzin. W Polsce przygotowują się do występów po raz pierwszy od początku wojny. Artyści uzyskali specjalną zgodę władz ukraińskich na wyjazd z kraju.

Europejska trasa koncertowa ma opowiadać o bohaterstwie obrońców Ukrainy, dramacie tych, którzy zginęli i jednocześnie dawać nadzieję na zwycięstwo. Rozpocznie się 21 kwietnia w Filharmonii Narodowej w Warszawie, gdzie na specjalnym koncercie pod patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego zabrzmią utwory prezentujące ukraińską muzykę orkiestrową od jej początków w latach 70. XVIII wieku do arcydzieł XX wieku. 23 kwietnia orkiestra zagra w Łodzi, a następnie wyruszy do Niemiec, gdzie będzie koncertować w Berlinie, Hamburgu i Dreźnie.

Dyrektor wykonawcza Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej Anna Stawyczenko tłumaczy, że trasa koncertowa jest dla muzyków bardzo ważna. - Nie tylko dlatego, że to wielki zaszczyt zagrać w tak wspaniałych salach, ale także dlatego, że jesteśmy głosem Ukrainy w tym tragicznym czasie. Wykonując repertuar ukraiński sprawiamy, że ten głos staje się donośny i dociera do europejskiej publiczności. Muzyka ukraińska dzięki temu może być odkryta i mamy nadzieję, że ludzie ją pokochają. To dlatego jesteśmy tutaj i staramy zorganizować ten ogromny projekt, który z wielu powodów nie jest prosty – powiedziała Anna Stawyczenko.

Głównym dyrygentem Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej jest Włoch Luigi Gaggero, który prowadzi ją od 2018 roku. Jak mówi, jest ona nie tylko częścią ukraińskiej kultury i dziedzictwa, ale też pewnym symbolem. - Nasza relacja, moja jako Włocha z ukraińskimi muzykami, to symbol tego, czego chce Ukraina, czyli integracji z Europą. Widzę w codziennej pracy, jak wzajemnie się inspirujemy. Musimy zebrać się, aby razem zrekonstruować tożsamość europejską, bo gdy brakuje w niej jednego elementu, nie jest ona kompletna – podkreślił Luigi Gaggero.

Rozpoczynający europejską trasę specjalny koncert w warszawskiej Filharmonii Narodowej będzie transmitowany na antenie Polskiego Radia. Pobyt muzyków Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej w Polsce organizowany jest przez Filharmonię Narodową oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, a finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

IAR/ep

Polskie dzieci wojny apelują: nie możemy biernie przyglądać się cierpieniu ukraińskich dzieci

12.04.2022 07:59
Nie możemy biernie przyglądać się cierpieniu ukraińskich dzieci - apel o pokój dla Ukrainy wystosowali członkowie Ogólnopolskiego Zespołu Koordynacyjnego Związków i Stowarzyszeń Polskich Dzieci Wojny, ocaleni z niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci w Łodzi oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Ich Rodzin.

Scorpions zmieniło tekst słynnego hitu. "Nie czas na romantyzowanie Rosji"

12.04.2022 13:42
Zupełnie inaczej zabrzmiał kultowy utwór "Wind of Change" podczas koncertu Scorpions w Las Vegas. - Pomyślałem, że skoro na Ukrainie szaleje ta straszna wojna, to nie czas romantyzować Rosję tekstami typu: "Follow the Moskva / Down to Gorky Park (Podążając Moskwą, W dół do Parku Gorkiego - przyp.red.)" - wyjaśnił wokalista zespołu Klaus Maine.

Przed ambasadą Rosji powstaje napis "Chwała Ukrainie"

12.04.2022 15:09
We wtorek od rana na chodniku przy ul. Belwederskiej przed ambasadą Rosji powstaje napis Chwała Ukrainie w języku ukraińskim. Jest to element powstającej Galerii Wolna Ukraina. Jej organizatorem jest Stołeczna Estrada.