X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Wilno: wernisaż wystawy o polskim i litewskim podziemiu antykomunistycznym

17.06.2022 13:43
W wileńskim Pałacu Tuskulanum odbył się wernisaż wystawy "Podziemie łączy". Powstała ona na podstawie dwujęzycznego, polsko-litewskiego albumu, który w ubiegłym roku wydała Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie". Ekspozycja ukazuje historię polskiego i litewskiego podziemia w czasach komunistycznych. Patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio dla Zagranicy.
Audio
  • "Podziemie łączy" - to tytuł wystawy, którą można oglądać w wileńskim Pałacu Tuskulanum. Przedstawia ona historię polskiego i litewskiego oraz ich walkę z komunistami. Oparta została na albumie pod tym samym tytułem. Z jednym z autorów albumu, Tomaszem Bożerocki, historykiem rozmawia Kamil Zalewski.
  • W Wilnie zaprezentowano wystawę "Podziemie łączy". Z Juliuszem Szymczakiem –Gałkowskim, członkiem Zarządu Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” rozmawiał Kamil Zalewski [posłuchaj]
Wystawa Podziemie łączyPogrindis jungia
Wystawa "Podziemie łączy/Pogrindis jungia”Foto: Źródło: Twitter / PL in Lithuania @PLinLithuania

Juliusz Szymczak-Gałkowski, członek zarządu Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie", w rozmowie z Polskim Radiem zwraca uwagę, że temat albumu oraz wystawy dotyczy trudnej polsko-litewskiej przeszłości. - Ta przeszłość dotyczy obu naszych narodów. Ważną rzeczą jednak jest to, że po fali podkreślania tego co nas dzieli, nagle znalazło się miejsce na refleksje o tym co jest pozytywne i dobre - wyjaśnia. 

Współautorką albumu i wystawy jest wileńska dziennikarka Ilona Lewandowska. Jak mówi ekspozycja jest sposobem, aby album i informacja, którą on niesie dotarł do różnych odbiorców. - Tuskulany to miejsce, które odwiedza wiele przypadkowych osób. Tu jest park, ludzie przychodzą na spacery, zatem w takim symbolicznym miejscu możemy mówić o tej historii" - zaznacza dziennikarka

Posłuchaj
00:51 11795216_1.mp3 Wilno: wernisaż wystawy o polskim i litewskim podziemiu antykomunistycznym. Materiał Kamila Zalewskiego

 

W wileńskim Pałacu Tuskulanum NKWD grzebało swoje ofiary. Byli to ludzie zamordowani w latach 1944-1947 w Wilnie. W 1994 roku w miejscu tym znaleziono przypadkiem szczątki ponad 700 ludzi, w tym żołnierzy Armii Krajowej.

Ilona Lewandowska dodaje, że album "Podziemie łączy" spotkał się z dobrymi opiniami ze strony litewskich historyków czy nawet ministra obrony. - Minister obrony na swoim Facebooku umieścił wpis, że to najlepiej narysowana historia podziemia zbrojnego jaką widział i najlepiej zrobiona tego rodzaju praca - opowiada.

Wystawę w wileńskich Tuskulanach można oglądać do 2 października. Jej organizatorem jest Ambasada RP w Wilnie i Centrum Badania Ludobójstwa i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy.

Patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio dla Zagranicy.


IAR/dad

Ukraińcy zniszczyli rosyjski okręt na Morzu Czarnym. Jest wideo

17.06.2022 11:41
Ukraińscy wojskowi trafili w holownik Wasilij Biech należący do rosyjskiej Floty Czarnomorskiej – powiadomiła w piątek rano Marynarka Wojenna Ukrainy. Okręt miał przewozić amunicję i wojskowych na okupowaną Wyspę Węży.

Jest pozytywna opinia Komisji Europejskiej ws. nadania Ukrainie statusu kandydata do Unii

17.06.2022 13:28
Szefowa Komisji Europejskiej potwierdziła, że jest pozytywna opinia w sprawie nadania Ukrainie statusu kraju kandydującego do Unii. Ursula von der Leyen poinformowała, że komisarze zwrócili się też do państw członkowskich, aby Ukraina otrzymała perspektywę europejską. 

W Wilnie rusza dwudniowa kwesta "Pomnikom Rossy"

17.06.2022 14:11
W Wilnie rusza dwudniowa kwesta "Pomnikom Rossy". Akcję prowadzić będzie Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą i Polskie Stowarzyszenie Medyczne na Litwie.