Redakcja Polska

„Podziały nocy” – najnowsza książka Elizy Korpalskiej

04.07.2022 14:00
- W czasie, gdy wszystko jest zwariowane, musimy patrzeć na świat z dystansem i poczuciem humoru – mówi autorka cyklu powieści sensacyjnych.
Audio
Eliza Korpalska w studiu PRdZ
Eliza Korpalska w studiu PRdZFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Eliza Korpalska napisała tym razem powieść, która pokazuje w nietypowy sposób współczesne problemy tego świata. Na samotność, zagubienie i bezradność bohaterki książki patrzymy do pewnego momentu jako zdystansowani obserwatorzy, pod koniec książki zaś odkrywamy, że Aurelia to tak naprawdę każdy z nas.

Pisarka nie porzuciła tu konwencji kryminału, znanego z trzytomowego cyklu o agentce sił specjalnych Lukrecji, za to zapowiada, że jej kolejna książka będzie pewnego rodzaju sagą, odnoszącą się do lat 60-tych i 70-tych.

- Ogromną siłę czerpię z tego, że mogę pomagać innym – dodaje autorka, która bez zastanowienia oddała do dyspozycji swój dom kilkorgu uchodźcom z Ukrainy. – To wspaniali ludzie, udowadniają, że można poradzić sobie nawet w najtrudniejszym momencie życia – tłumaczy Eliza Korpalska w rozmowie z Ewą Plisiecką.    

"Wojna gwiazd" - książka o polskim fandomie "Gwiezdnych wojen". Realia schyłku PRL w tle

10.06.2022 16:41
Publikacja autorstwa Jakuba Turkiewicza to historyczne spojrzenie na oddolne inicjatywy fanów, odbywające się poza polską kulturą masową tamtej epoki.

Aleksandra Ziółkowska-Boehm uhonorowana tytułem "Wybitny Polak w USA"

24.06.2022 15:55
Aleksandra Ziółkowska-Boehm od ponad trzydziestu lat mieszka i tworzy w Stanach Zjednoczonych. Jest autorką wielu poczytnych książek, które ukazały się w Polsce, Ameryce i Kanadzie. Pisze o ludzkich losach, najczęściej splecionych z trudną historią świata, o życiu emigrantów, ale także o sprawach,dzięki którym może wyrazić swoje pasje i fascynacje.

100 lat temu urodził się Miron Białoszewski, poeta, prozaik, dramatopisarz i aktor teatralny

30.06.2022 18:48
Był artystą wykraczającym poza swoje czasy; wypracował własny styl, w którym oprócz związków z XX-wieczną awangardą odnaleźć można przede wszystkim pogłębioną refleksję nad językiem.