Redakcja Polska

"Chopin i jego Europa". Bruce Liu i Royal Philharmonic Orchestra na finał festiwalu

31.08.2022 13:00
Festiwal "Chopin i jego Europa" zakończy się mocnym akcentem. W programie koncertu Royal Philharmonic Orchestra z Londynu pod dyrekcją Vasilya Petrenki znalazły się: Paria – Uwertura do opery S. Moniuszki, II Symfonia D-dur J. Sibeliusa oraz Koncert fortepianowy f-moll F. Chopina. Solistą w tym ostatnim utworze będzie Bruce Liu, zwycięzca ubiegłorocznego Konkursu Chopinowskiego. Transmisja na antenie Programu 2.
Bruce (Xiaoyu) Liu
Bruce (Xiaoyu) LiuDarek Golik/NIFC

Zwycięzca 18. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego Bruce Liu wystąpi wieczorem w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Będzie to finał 18. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa”. Kanadyjski pianista po raz trzeci pojawi się na festiwalowej scenie. Towarzyszyć mu będzie Royal Philharmonic Orchestra z Londynu pod dyrekcją Vasily’a Petrenki.

Będzie można usłyszeć Uwerturę Paria - do opery Stanisława Moniuszki oraz II Symfonię D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Podczas wieczoru zabrzmi także Koncert fortepianowy f-moll, czyli nie ten, który Bruce Liu wykonywał w finale konkursowych zmagań.

Transmisja na antenie Programu 2. Polskiego Radia i - w formie streamingu wideo - na stronie www.dwojka.polskieradio.pl. Radiowa Dwójka jest współorganizatorem festiwalu, a Polskie Radio i PR Chopin są patronami medialnymi.

W tym roku na festiwalu "Chopin i jego Europa" zaplanowano ponad 30 koncertów, m.in. recitale fortepianowe w wykonaniu mistrzów fortepianu.

Światowej sławy orkiestry i kameralistów usłyszeliśmy aż w 16 koncertach, nie brakowało także muzyki wokalnej: wybitni soliści wystąpili z recitalami. Wybrane koncerty festiwalu były dostępne w bezpłatnym streamingu na kanale Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina na YouTubie oraz w transmisjach na antenie Programu 2 Polskiego Radia.

Organizatorem 18. Festiwalu "Chopin i jego Europa" jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, a dyrektorem artystycznym wydarzenia - Stanisław Leszczyński.

IAR/Polskie Radio/ho

Sara James - sukces Polki w amerykańskim "Mam talent" [ZOBACZ WIDEO]

25.08.2022 10:34
14-latka z Polski - Sara James - brawurowym występem w półfinale amerykańskiej edycji programu "Mam talent" podbiła serca jurorów i publiczności. Jej wykonanie utworu Eltona Johna "Rocket Man" wzbudziło powszechny zachwyt. Polka trafiła do finału jednego z najpopularniejszych programów amerykańskiej telewizji. 

W Poznaniu premiera "Ireny", dramatu muzycznego o Irenie Sendlerowej

27.08.2022 16:00
W Teatrze Muzycznym w Poznaniu w sobotę odbędzie się premiera dramatu muzycznego "Irena", opowiadającego o Irenie Sendlerowej, pomagającej podczas okupacji niemieckiej Żydom. Spektakl wyreżyserował Brian Kite, muzykę skomponował Włodek Pawlik, a piosenki napisał Mark Campbell.

W Krakowie rozpoczął się IX Międzynarodowy Festiwal Teatru Ukraińskiego “Wschód-Zachód”

29.08.2022 10:00
15 teatrów z Ukrainy, a także Polski i Węgier prezentuje swoje spektakle podczas IX Międzynarodowego Festiwalu Teatru Ukraińskiego “Wschód-Zachód”, który będzie trwał od niedzieli do 5 września w Krakowie. Tegoroczne motto festiwalu brzmi: „Zdejmując maski”.