Redakcja Polska

Para Prezydencka zainaugurowała 11. Narodowe Czytanie

03.09.2022 18:46
W warszawskim Ogrodzie Saskim Para Prezydencka zainaugurowała jedenaste Narodowe Czytanie. Lekturą tegorocznej akcji są "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.
Audio
  • W Warszawie Narodowe Czytanie z parą prezydencką [posłuchaj]
Narodowe Czytanie zainaugurowała para prezydencka - prezydent RP Andrzej Duda oraz jego małżonka Agata Kornhauser-Duda, PAPRafał Guz
Narodowe Czytanie zainaugurowała para prezydencka - prezydent RP Andrzej Duda oraz jego małżonka Agata Kornhauser-Duda, PAP/Rafał GuzPAP/Rafał Guz

Wydarzenie ma promować czytelnictwo i przypominać najważniejsze dzieła literatury polskiej. Prezydent Andrzej Duda powiedział, że romantyzm to postawa niezgody z rzeczywistością, którą ogranicza człowieka i zabiera mu wolność. Andrzej Duda podkreślił, że romantyzm to także kierowanie się ideałami, wręcz idealizmem, które stanowi natchnienie artysty. "Romantyzm to niezwykłe wewnętrzne poczucie wolności, a także poczucie niezrozumienia ze strony otaczającego świata" - powiedział.

Prezydent dodał, że romantyzm, jako postawa ducha i intelektu, pozostaje aktualny także dzisiaj. Podał przykład Ukrainy, która dziś reprezentuje te ideały. "Ukraińcy walczą o niepodległość przeciwko brutalnej agresji, która chce im zabrać wolność. To jest właśnie postawa romantyczna" - przekonywał. Dodał, że tę postawę uosabiają także Polacy, którzy od miesięcy bezinteresownie wspierają sąsiadów w ich walce. 

Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda powiedziała, że w tym roku akcja cieszy się wyjątkowo dużym zainteresowaniem. "Rekord padł, ponieważ otrzymaliśmy do tej pory już 5 tysięcy zgłoszeń od organizatorów" - przekazała Pierwsza Dama. Dodała, że jest to 1500 osób więcej niż w ubiegłym roku, a zgłoszenia napływają nadal, ponieważ Narodowe Czytanie będzie się odbywało również w kolejnych dniach i tygodniach.

Pierwsza Dama mówiła też o tegorocznej lekturze - "Balladach i romansach" Adama Mickiewicza. Jak podkreśliła Agata Kornhauser-Duda, "Ballady i romanse" zachwycają do dzisiaj nie tylko zwykłych odbiorców, ale także znawców poezji. "To książka niewielkich rozmiarów, ale jakże istotna dla naszej tożsamości" - powiedziała Agata Kornhauser-Duda. "Chyba nigdy wcześniej i nigdy później żaden zbiór wierszy nie wywarł tak głębokiego i trwałego wpływu na kulturę całego narodu. Jego piękno było dostępne praktycznie rzecz biorąc dla każdego, ponieważ łączyło status sztuki wysokiej i popularnej" - dodała Pierwsza Dama.

"Ballady i romanse" Adama Mickiewicza zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie. Zbiór poezji zapoczątkował w Polsce romantyzm. Rok 2022 - w związku z dwustuleciem wydania zbioru - obchodzony jest jako Rok Romantyzmu Polskiego.

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że lekturą przyszłorocznej edycji Narodowego Czytania będzie "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Jak wskazał, dzieło to ukazuje polską rzeczywistość po Powstaniu Styczniowym. "Nad Niemnem", które jest nie tylko pokazaniem polskiej duszy. "Nad Niemnem", które jest nie tylko niezwykłym opisem polskiej przyrody, polskiego życia tamtych czasów - po Powstaniu Styczniowym - ale jest także polemiką z romantycznym duchem" - podkreślił prezydent. Podczas Narodowego Czytania prezydent przypomniał, że w przyszłym roku przypada 160. rocznica Powstania Styczniowego. Narodowy zryw był - jego zdaniem - kontynuacją ducha czasów epoki romantyzmu, ale i polemiką z nim. "Nad Niemnem jest polemiką na ile ten duch, kształtując nasze dzieje służy a na ile przeszkadza. Na ile jest właściwą drogą, a na ile powinien się twardo zetknąć z większą racjonalnością" - zaznaczył Andrzej Duda. 

Narodowe Czytanie organizowane jest przez prezydenta od 2012 roku. Patronem wydarzenia jest Polskie Radio. Całość wyreżyserował dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. Warszawskie wydarzenie współorganizowane przez Narodowe Centrum Kultury jest transmitowane przez Polskie Radio na antenach i na stronie internetowej.

IAR/ks

W sobotę odbywa się jedenaste Narodowe Czytanie "Ballad i Romansów" Adama Mickiewicza

02.09.2022 12:30
To wydarzenie cieszące się dużą sympatią Polaków, którzy zarówno w kraju, jak i za granicą uczestniczą we wspólnej lekturze klasyki polskiej literatury. W tym roku czytamy "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.

Kongres "Kraj - Emigracja". Znajomość ojczystego języka kluczem do poznania dziedzictwa

02.09.2022 15:47
Wśród uczestników Światowego Kongresu "Kraj – Emigracja” jest doktor Bogumiła Żongołłowicz, Polka z Australii, dziennikarka i pisarka, dokumentalistka powojennej Polonii na antypodach.

Polskie Radio dla Ukrainy można usłyszeć w kolejnych miastach

03.09.2022 16:00
Polskie Radio dla Ukrainy nadaje w kolejnych miastach - w Łodzi na częstotliwości 94,40 FM, we Wrocławiu na 100,70 FM, w Białymstoku na 94,80 FM i w Warszawie na 100,6 FM.