Redakcja Polska

„Mistrzowie Polskiej Ilustracji” na wystawie w Korei Południowej

11.10.2022 16:30
Od 11 października w Bibliotece Książki Obrazkowej w Suncheonie prezentowane są dzieła polskich artystów – autorów absolutnie unikatowych prac opowiadających o stuletniej historii polskiej ilustracji.
Audio
  • Rozmowa o wystawie w Korei Południowej "Mistrzowie Polskiej Ilustracji" [posłuchaj]
Praca Krystyny Lipki-Sztarbałło Calineczka
Praca Krystyny Lipki-Sztarbałło "Calineczka"Foto: materiały prasowe/Instytut Adama Mickiewicza

Na wystawie „Mistrzowie Polskiej Ilustracji” pokazywane są prace najważniejszych polskich ilustratorów ostatniego stulecia. Wśród nich można zobaczyć między innymi cenne, oryginalne ilustracje awangardowych artystów lat 20. XX wieku, takich jak Franciszka i Stefan Themersonowie, Jan Marcin Szancer oraz prace twórców z kręgu Polskiej Szkoły Ilustracji – Janusza Stannego, Zbigniewa Rychlickiego, Bohdana Butenko czy Olgi Siemaszko. Pokazano dorobek Polskiej Szkoły Ilustracji, która w latach 60. i 70. znakomicie rozwijała się za żelazną kurtyną. Zaprezentowane są także współczesne postmodernistyczne książki obrazkowe autorstwa młodszego pokolenia ilustratorów. 

Wystawa "Mistrzowie polskiej ilustracji" jest również okazją do upamiętnienia 120. rocznicy urodzin Jana Marcina Szancera oraz 100. rocznicy urodzin Zbigniewa Rychlickiego – dwóch znakomitych artystów, którzy ukształtowali całe pokolenia ilustratorów.

Kuratorką wystawy jest Jiwone Lee - polonistka i historyk sztuki, która od lat zajmuje się popularyzacją polskiej literatury dziecięcej w Korei. Partnerami wystawy są BWA Zamość oraz Ambasada RP w Seulu, a inicjatorem projektu - Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie.

Na wystawie „Mistrzowie Polskiej Ilustracji” w Bibliotece Książki Obrazkowej w Suncheonie można zobaczyć prace między innymi Krystyny Lipki- Szarbałło oraz Marianny Oklejak, ilustratorek literatury dziecięcej. Rozmawia z nimi Zuzanna Liszewska.


 

 

"Nowy początek. Modernizm w II RP". Nowa wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie

28.07.2022 14:50
Ekspozycja prezentuje obrazy, fotografie, plakaty, meble, przedmioty użytkowe i wynalazki techniczne i przynosi nowy obraz pierwszej fali modernizmu w Polsce w okresie międzywojennym.

Wystawa w Krakowie. Światowej sławy malarka „Tamara Łempicka wróciła do domu”

08.09.2022 15:00
Portrety, które stały się symbolem epoki art deco, a także akty, martwe natury znalazły się na wystawie, którą otwiera Muzeum Narodowe w Krakowie. Twórcy ekspozycji oraz bliscy artystki mówią, że „Tamara Łempicka wróciła do domu”.

Wystawa „Niczego mi tak nie żal jak porcelany” na Zamku Królewskim w Warszawie

10.10.2022 16:26
Ekspozycja prezentuje szczątki porcelanowych serwisów zniszczonych podczas II wojny światowej, skorupy filiżanek i talerzyków, które   przypominają historię okaleczonego miasta i tragicznych losów jego mieszkańców.