Redakcja Polska

"Nowy początek. Modernizm w II RP". Nowa wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie

28.07.2022 14:50
Ekspozycja prezentuje obrazy, fotografie, plakaty, meble, przedmioty użytkowe i wynalazki techniczne i przynosi nowy obraz pierwszej fali modernizmu w Polsce w okresie międzywojennym.
Audio
  • "Nowy początek. Modernizm w II RP" - wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Strzemiński Martwa natura z kielichem
Strzemiński "Martwa natura z kielichem"Foto: materiały prasowe/MN w Krakowie

To druga wystawa z serii "4 razy nowoczesność", w której krakowskie Muzeum Narodowe przedstawia różne interpretacje nowoczesności w sztuce i kulturze Polski XX i XXI wieku. - Pokazujemy Polskę międzywojenną z niezwykłą panoramą - tłumaczy profesor Piotr Juszkiewicz - jeden z kuratorów wystawy.

Podczas pierwszej fali modernizmu w Polsce w okresie międzywojennym artyści wraz z wieloma reformatorami innych dziedzin ludzkiego życia doświadczając rozpędzającej się nowoczesności dochodzili do wniosku, że sztuka powinna wziąć czynny udział w wielkim dziele naprawy nowoczesnego świata i pomóc stworzyć go na nowo, ale bez powtarzania błędów przeszłości. Szczególną szansę dostrzegano przy tym w jednoczesnej budowie odrodzonego państwa. Na wystawie pokazano zatem różne efekty twórczego doświadczania nowoczesności i angażowania się w nią - od malarskich obrazów po techniczne wynalazki, od architektury po projekty tkanin, mebli i przedmiotów codziennego użytku.

Wśród sztandarowych dla modernizmu artystów, których prace zobaczyć można na wystawie, są m.in. Witkacy, Władysław Strzemiński, Katarzyna Kobro, Barbara Brukalska i Zofia Stryjeńska. Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Szczerski wskazał, że poprzez składające się na serię wystawy muzealnicy i kustosze chcą pokazać "jak ważne było doświadczenie nowoczesności w historii sztuki i architektury designu polskiego XX i XXI wieku".

- Sztuka przedwojennego modernizmu budowała wspólnotę odradzającego się po zaborach społeczeństwa, wzięła czynny udział w dziele naprawy nie tylko Polski, ale i świata – zauważył wicepremier i szef resortu kultury prof. Piotr Gliński.

Na wystawie "Nowy początek. Modernizm w II RP" w Muzeum Narodowym w Krakowie znalazły się także obrazy Mychajło Bojczuka i Luny Drexler oraz rzeźba Janiny Reichert-Toth, czyli dzieła sztuki sprowadzone ze Lwowa, dzięki współpracy z Lwowską Narodową Galerią Sztuki i Muzeum Narodowym we Lwowie. Ekspozycja potrwa do 12 lutego przyszłego roku.

IAR/ep

"Działamy wszędzie tam gdzie żyją wolni ludzie, których racje i interesy musimy wspierać". 30-lecie Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie"

27.07.2022 14:00
Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" od 30 lat niesie pomoc i wspiera Polaków zamieszkałych w krajach byłego ZSRS i byłego bloku komunistycznego w Europie Środkowej i Wschodniej poprzez aktywizację środowisk polskich, edukację, rozwój kultury, dobroczynność i wspieranie inwestycji. Fundacja ciągle poszerza zakres działania i grono adresatów otrzymujących pomoc.

"Polska nigdy nie kolaborowała z nazistowskimi Niemcami". Ambasada RP odpowiada na publikację "The Irish Times"

27.07.2022 16:25
W odróżnieniu od rządów innych państw w Europie, Polska nigdy nie kolaborowała z nazistowskimi Niemcami - oświadczyła we wtorek ambasada Polski w Dublinie w odpowiedzi na publikację dziennika "The Irish Times", w której postawiono tezę, że podczas II wojny światowej Polacy współpracowali z Trzecią Rzeszą.

"Jersey City Times": wojna na Ukrainie przypomina jak aktualny jest Pomnik Katyński

27.07.2022 13:35
Dzisiejsza wojna na Ukrainie przypomina nam każdego dnia, jak aktualny jest unikatowy Pomnik Zbrodni Katyńskiej i jego brutalne lekcje historii - pisze dziennik "Jersey City Times". Nawiązuje do prób zasłonięcia monumentu i odgrodzenia go od placu, na którym stoi.