Redakcja Polska

Pierwsze takie wydarzenie w historii. Urzędujący papież pożegnał swego zmarłego poprzednika

05.01.2023 16:40
Około 50 tysięcy osób uczestniczyło w mszy pogrzebowej emerytowanego papieża Benedykta XVI pod przewodnictwem Franciszka na watykańskim placu Świętego Piotra. Mówił on o "mądrości, łagodności i oddaniu" swego poprzednika. Podkreślił, że był świadkiem Ewangelii. Była to pierwsza w historii msza, podczas której urzędujący papież pożegnał swego zmarłego emerytowanego poprzednika. 
Audio
  • W Watykanie odbył się pogrzeb papieża Benedykta XVI. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Papież Franciszek przewodniczył mszy pogrzebowej Benedykta XVI: był świadkiem Ewangelii
Papież Franciszek przewodniczył mszy pogrzebowej Benedykta XVI: był świadkiem Ewangelii PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Msza pogrzebowa zgromadziła na placu św. Piotra i jego okolicach ponad 100 tys. wiernych. Obecnych było ponad 30 głów państw i szefów rządów - wśród nich prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Mszy przewodniczył dziekan kolegium kardynalskiego Giovanni Battista Re. Homilię wygłosił papież Franciszek: „Ojcze, w Twoje ręce powierzamy jego ducha. Benedykcie, wierny przyjacielu Chrystusa, niech Twoja radość będzie doskonała, gdy będziesz słyszał Jego głos ostatecznie i na zawsze” - mówił.

Nabożeństwo współcelebrowało blisko 5 tysięcy duchownych. Po zakończeniu mszy w prywatnej ceremonii Benedykta XVI pogrzebano w Grotach Watykańskich w krypcie, w której do 2011 roku spoczywało ciało Jana Pawła II.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że odejście Benedykta XVI jest wielką stratą dla Kościoła. W Watykanie prezydent uczestniczył w pogrzebie papieża seniora.

Po uroczystości Andrzej Duda w rozmowie z dziennikarzami podkreślał, że papież Benedykt był wielki teologiem i filozofem. "Był na pewno jedną z najważniejszych osób światowego Kościoła ostatnich dziesięcioleci. Jego odejście jest dla Kościoła wielką stratą. Cieszę się, że mogłem być dzisiaj w Watykanie i Ojca Świętego pożegnać" - powiedział.

Prezydent wspominał także pielgrzymkę papieża Benedykta do Polski z 2006 roku. Podkreślał, że było to dla naszego kraju bardzo ważne wydarzenie i apelował, aby je odpowiednio upamiętnić. "Warto zaapelować do naszych rodaków, aby w każdym miejscu, w którym Ojciec Święty wtedy był, w którym z nami Polakami na naszej ziemi się spotykał, stworzyć takie upamiętnienie" - powiedział. Dodał, że Benedykt XVI i jego ciepły stosunek do Polski i do Polaków na takie upamiętnienie zasługuje.

Papież senior Benedykt XVI zmarł 31 grudnia 2022 roku. Miał 95 lat. Jako 265. papież w historii Kościoła katolickiego stał na jego czele po śmierci Jana Pawła II, od 19 kwietnia 2005 do 28 lutego 2013 roku.


IAR/PP

Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy. "Zdaliśmy egzamin z człowieczeństwa i solidarności"

31.12.2022 21:00
- Pomimo niepewności i licznych wyzwań i problemów, jako Polacy otworzyliśmy nasze serca i domy dla naszych sąsiadów w potrzebie. (...) To postawa, z której możemy być dumni. Wszyscy wspaniale zdaliśmy w 2022 roku egzamin z człowieczeństwa, solidarności i patriotyzmu - powiedział w swoim orędziu noworocznym prezydent Andrzej Duda.

Tłumy oddają hołd Benedyktowi XVI w bazylice watykańskiej

02.01.2023 15:29
Jak poinformowała rzymska policja, 15 tysięcy wiernych przybyło dziś rano pod bazylikę św. Piotra, by złożyć hołd zmarłemu w sobotę Benedyktowi XVI. Ciało papieża-seniora wystawiono przed ołtarzem głównym.

W piątek ulicami polskich miast przejdzie Orszak Trzech Króli

03.01.2023 15:45
W prawie 800 miastach, miejscowościach i wsiach w całym kraju oraz w kilkunastu miejscach na całym świecie przejdzie w piątek Orszak Trzech Króli. Po raz piętnasty orszak zaprasza do radosnych, kolędowych obchodów Uroczystości Objawienia Pańskiego.