Polskie Radio
Section05
kości

Paryskie katakumby. Podziemny cmentarz zbudowany z kości

Przed wejściem dla turystów widnieje napis: "Stój! To imperium śmierci!". Tego ostrzeżenia brak przed nielegalnymi włazami. Niejeden śmiałek, który z nich korzysta, gubi się w podziemnym labiryncie. Ale nigdy nie jest sam. Towarzystwa dotrzymuje mu sześć milionów szkieletów. Kilka metrów pod paryskimi ulicami spotkamy bowiem więcej paryżan, niż na powierzchni.
Zobacz więcej na temat:  śmierć Paryż pogrzeby kości HISTORIA historia Europy średniowiecze oświecenie

Wrocławscy archeolodzy zrekonstruowali twarze ludzi sprzed ponad 400 lat

Zespół antropologów i archeologów z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu we współpracy z plastykami z Akademii Sztuk Pięknych, wykonał rekonstrukcję wyglądu mieszkańców Górnych Łużyc sprzed ponad czterystu lat. Prace miały miejsce w oparciu analizę czaszek znalezionych na terenie wczesnośredniowiecznego grodu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka archeologia Wrocław NAUKA kości przyroda Witold Lazar

W Herkulanum odkryto kości ofiary Wezuwiusza. Jej ciało "wyparowało" podczas ucieczki

Na początku grudnia archeolodzy badający okolicę starożytnego miasta Herkulanum, zniszczonego w 79 roku przez erupcję wulkanu, ogłosili odkrycie szczątków człowieka zmarłego w tej starożytnej katastrofie. Szkielet jest pierwszą od 14 lat odnalezioną ofiarą Wezuwiusza.
Zobacz więcej na temat:  wulkan wybuch starożytność katastrofa ekologiczna śmierć historia Europy HISTORIA archeologia kości