Redakcja Polska

Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy. "Zdaliśmy egzamin z człowieczeństwa i solidarności"

31.12.2022 21:00
- Pomimo niepewności i licznych wyzwań i problemów, jako Polacy otworzyliśmy nasze serca i domy dla naszych sąsiadów w potrzebie. (...) To postawa, z której możemy być dumni. Wszyscy wspaniale zdaliśmy w 2022 roku egzamin z człowieczeństwa, solidarności i patriotyzmu - powiedział w swoim orędziu noworocznym prezydent Andrzej Duda.
Prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie noworoczne do narodu
Prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie noworoczne do naroduPolskie Radio

Prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie noworoczne do narodu. W swoim wystąpieniu podsumował mijający rok 2022 oraz mówił o nadziejach na nowy rok 2023. Głównym tematem orędzia była wojna na Ukrainie oraz bezpieczeństwo państwa w związku z agresywną postawą Rosji oraz innymi zagrożeniami.

Prezydent: wojna na Ukrainie wpływa też na nas

Jak podkreślił prezydent, "żyjemy w niebezpiecznych czasach", ponieważ za naszą wschodnią granicą toczy się wojna wywołana przez Rosję przeciwko Ukrainie. - Nie było takiej wojny w Europie od zakończenia II wojny światowej - mówił Andrzej Duda.

Zwrócił uwagę na to, że "brutalna rosyjska agresja na niepodległą Ukrainę przyniosła śmierć, ból i cierpienie", a także że wciąż nie widać perspektyw na zakończenie konfliktu. - My w Polsce, jak nikt inny na świecie, każdego dnia na własne oczy widzimy ogrom ludzkich tragedii. Spotykamy matki i dzieci, które szukają u nas schronienia, uciekając przed koszmarem wojny. Są naszymi gośćmi - mówił prezydent.

W orędziu głowy państwa przypomniano także o skutkach wojny, które dotykają nie tylko Ukrainy, ale również Polski - m.in. o kryzysie energetycznym, wzroście cen, spowolnieniu gospodarczym i poczuciu niepewności jutra - które także w przyszłym roku szybko nie znikną. - Za to wszystko odpowiada imperialna polityka putinowskiej Rosji - podkreślił polski przywódca.

- Jednak pomimo tej niepewności, pomimo tych licznych wyzwań i problemów, jako Polacy otworzyliśmy nasze serca i domy dla naszych sąsiadów w potrzebie. Nie daliśmy się podzielić, nie ulegliśmy rosyjskiej propagandzie i dezinformacji. To fenomen, o którym mówi cały świat. To postawa, z której możemy być dumni. Wszyscy wspaniale zdaliśmy w 2022 roku egzamin z człowieczeństwa, solidarności i patriotyzmu - stwierdził jednoznacznie prezydent, dziękując za to Polakom.

"Najważniejsze jest bezpieczeństwo"

Andrzej Duda przypomniał, że kiedy starał się o ponowny wybór na stanowisko prezydenta, obiecał wówczas być "prezydentem polskich spraw" i tym dziś się kieruje każdego dnia. Zaś najważniejszą polską sprawą w tej chwili jest bezpieczeństwo Polski i Polaków.

- Chciałem państwa z całą mocą zapewnić, że Polska jest bezpieczna. Będę robił wszystko, aby w rozpoczynającym się właśnie 2023 roku to bezpieczeństwo wzmacniać - zapewnił prezydent, dodając że ma na myśli zarówno bezpieczeństwo militarne - stąd bezprecedensowy wzrost wydatków na rozwój naszej armii, bezpieczeństwo wewnętrzne i bezpieczeństwo naszych granic.

- Dziś wszyscy przyznają nam rację, że wstępem do rosyjskiej agresji na Ukrainę był atak hybrydowy na polską granicę z terytorium Białorusi. To był test naszej determinacji, to był test tego, czy jesteśmy przygotowani. Jako państwo doskonale go zdaliśmy - mówił Andrzej Duda, wyrażając szacunek wobec służb broniących polskich granic.

Jak dodał prezydent - równie ważne jest bezpieczeństwo energetyczne, zdrowotne i ekonomiczne polskich rodzin. - Te sprawy będą niezwykle istotne w nadchodzącym roku - mówił, przypominając, że nadchodzący rok będzie rokiem wyborczym, co wiąże się z dodatkowymi sporami i emocjami.

"Bezpieczeństwo trzeba wyłączyć poza spór partyjny"

Andrzej Duda zaapelował do całej klasy politycznej w Polsce, aby sprawy dotyczące bezpieczeństwa Polaków wyłączyć poza podziały polityczne i spór partyjny. - Tak jak kiedyś wspólnym celem ponad podziałami było wejście Polski do NATO i Unii Europejskiej - dodał.

- Obecność Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim i w UE to polska racja stanu. Członkowsko w NATO i sojusz ze Stanami Zjednoczonymi to nasze bezpieczeństwo militarne. A członkostwo w Unii Europejskiej to nasze bezpieczeństwo ekonomiczne i możliwości rozwoju - mówił prezydent.

"Potrzebny mądry kompromis z UE"

Podkreślił, że rozwój jest nam bardzo potrzebny w okresie po pandemii i w czasie wojny. Dlatego - jak dodał Andrzej Duda - był i jest zwolennikiem "mądrego kompromisu z Komisją Europejską". - Polsce i Polakom należą się środki z Funduszu Odbudowy. Mamy do nich prawo. Dlatego w lutym, w przededniu wybuchu wojny zaproponowałem kompromis - wyjaśnił.

- Zakończenie tego sporu leży zarówno w interesie Polski, jak i Unii Europejskiej jako wspólnoty. Bo w tych trudnych czasach najważniejsza powinna być jedność. Ale to musi być mądry i uczciwy kompromis, który nie narusza zapisów konstytucji i gwarantuje bezpieczeństwo prawne Polaków. To dla mnie sprawa fundamentalna - dodał prezydent.

Życzenia prezydenta na Nowy Rok: musimy ze sobą współpracować

W orędziu głowy państwa przypomniano, że Polska w Europie ma ponad 1000-letnią, bogatą, wspaniałą historię, z której możemy być dumni. Mamy też - stwierdził Andrzej Duda - wielką przyszłość przed sobą.

- W rozpoczynającym się 2023 roku możemy osiągnąć sukces jako państwo i jako społeczeństwo. Ale musimy ze sobą współpracować - mówił.

- Dlatego życzę państwu, żebyśmy potrafili się wznieść ponad to, co nas różni i poszukiwali tego, co nas łączy. Żebyśmy - niezależnie od poglądów czy przekonań - potrafili ze sobą życzliwie rozmawiać, i żebyśmy zawsze umieli podać sobie rękę na zgodę. Szczęśliwego nowego roku - zakończył prezydent.

KPRP/PolskieRadio24.pl/ho

"Wojna uświadomiła jakim błędem było uznawanie Rosji jako wiarygodnego partnera"

01.01.2023 09:30
Rozpoczęta 24 lutego ofensywa rosyjskiego wojska i kolejne działania na froncie zdominowały międzynarodową debatę publiczną minionych 12 miesięcy.

Rosja częściej sięga po irańskie drony, mając mniej precyzyjnych rakiet

31.12.2022 10:51
Wojska rosyjskie nasiliły użycie dronów irańskich w atakach na Ukrainę, co wskazuje, iż Rosja zgromadziła więcej tych maszyn, a zmalał jej arsenał pocisków precyzyjnych - ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Do Chersonia z Polski dotarł konwój humanitarny

31.12.2022 16:56
Do Chersonia z Polski dotarł konwój z pomocą humanitarną. Transport został wysłany w ramach projektu Poland Helps, inicjatywy Fundacji Siępomaga. Na południe Ukrainy dojechało 15 samochodów wiozących ponad 15 ton różnego rodzaju produktów, 30 wolontariuszy z całej Polski, ale też Polacy i Ukraińcy ze Lwowa. Niektórzy z nich, tak jak choćby wolontariusze ze Szczecina, przejechali nawet 4600 km by dotrzeć z pomocą do potrzebujących.