Redakcja Polska

Instytut Adama Mickiewicza podsumowuje Rok Romantyzmu Polskiego

18.01.2023 09:55
Wydarzenia związane z polskim romantyzmem odbyły się w 2022 roku zarówno w Europie, m.in. we Włoszech, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, na Litwie, jak i w Stanach Zjednoczonych.
Audio
  • Rozmowa z dyr. Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie Barbarą Schabowską [posłuchaj]
Materiały prasowe
Materiały prasoweFoto: IAM

Za symboliczne rozpoczęcie romantyzmu w literaturze polskiej uznaje się wydanie tomu poetyckiego „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

W 2022 roku, z okazji dwusetnej rocznicy publikacji utworów wieszcza, Instytut Adama Mickiewicza zrealizował w okresie od stycznia do listopada 76 wydarzeń, w tym m.in: 49 koncertów, 12 spektakli, 5 wystaw, były także czytania performatywne, wykłady, warsztaty teatralne oraz pokaz kulinarny. W projekty Instytutu zaangażowanych było 265 artystów, a uczestniczyło w nich 230 000 widzów. Powołany został też autorski program „44 x Mickiewicz” skierowany do instytucji partnerskich, podległych i nadzorowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach którego zrealizowano 7 projektów.

- Z pewnością dla wielu zaskoczeniem mogło być to, że w projektach, które z okazji Roku Romantyzmu Polskiego Instytut Adama Mickiewicza realizował albo współorganizował, tak bardzo wybrzmiała nowoczesność romantycznych idei. Okazało się, że polscy romantycy – z Mickiewiczem na czele – byli nie tylko podziwiani za granicą 200 lat temu, ale i dziś odbiorcy zagraniczni doskonale rezonują z tym, co współcześni artyści wydobywają z dzieł romantycznych. Cieszy nas popularność i liczna publiczność – podkreśla dyrektor IAM Barbara Schabowska.

O najważniejszych wydarzeniach, które Instytut  zorganizował z okazji Roku Romantyzmu Polskiego, Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza, opowiedziała Ewie Plisieckiej.

 

 

Instytut Adama Mickiewicza od 20. lat promuje polską kulturę za granicą

22.09.2020 10:45
Dotychczasowe osiągnięcia placówki to projekty kulturalne w 70. krajach na pięciu kontynentach oraz blisko 5 550 wydarzeń, które obejrzało 52 miliony widzów.

Priorytety Instytutu Adama Mickiewicza. Jak w czasie pandemii promować polską kulturę za granicą?

23.02.2021 16:30
Rok Lema, projekt „Ogród Krzysztofa Pendereckiego”, sezon polsko-szkocki i polski design – to tegoroczne priorytety Instytutu Adama Mickiewicza.

„Bajki robotów” Stanisława Lema po litewsku

01.10.2021 18:05
Dzięki Instytutowi Adama Mickiewicza w Warszawie oraz Instytutowi Polskiemu w Wilnie ukazało się pierwsze litewskie, bogato ilustrowane wydanie tej książki. Premierze towarzyszy wystawa ilustracji.