Redakcja Polska

"Wielki skok Aligatora". Historia Kresów, niezwykłe przygody i kryminalna intryga

26.01.2023 15:30
Książka Piotra Jezierskiego „Wielki skok Aligatora” to kolejny tom przygód bohaterki powieści „Aligator w Wilnie”. Tym razem Alina rusza na Ukrainę. We Lwowie przyłącza się do grupy młodych poszukiwaczy skarbów, która trafia na trop tajemnicy związanej z Władysławem Warneńczykiem.
Audio
  • O książce „Aligator w Wilnie” Halina Ostas rozmawiała z Piotrem Jezierskim, pisarzem, dziennikarzem i kulturoznawcą [posłuchaj]
Okładki książek Piotra Jezierskiego Aligator w Wilnie i Wielki skok Aligatora
Okładki książek Piotra Jezierskiego "Aligator w Wilnie" i "Wielki skok Aligatora"Materiały prasowe

Opowieści o Aligatorze to seria książek przygodowych, w których emocjonująca akcja łączy się z odkrywaniem historycznych tajemnic. Powieści nawiązują do klasyków polskiej literatury młodzieżowej, takich jak Pan Samochodzik – cykl Zbigniewa Nienackiego o detektywie historyku – czy przygodowa twórczość Edmunda Niziurskiego.

W wydanym w 2021 roku „Aligatorze w Wilnie”, pierwszej części przygód Aliny, towarzyszyliśmy nastoletniej bohaterce w jej wyprawie na Litwę, podczas której rozwiązała zagadkę łączącą Barbarę Radziwiłłównę i świętego Kazimierza. W Wilnie dziewczyna poznała swojego chłopaka Józka i nowych przyjaciół żyjących w mieście nad Wilią. „Wielki skok Aligatora” zabiera nas do kolejnego kraju, pełnego zabytków polskiej kultury. Alina przeżyje niebezpieczną przygodę, podczas której pozna kilku niezwykłych mieszkańców Zachodniej Ukrainy i historię, o której nie piszą szkolne podręczniki. Razem z nią odwiedzimy Lwów, Stanisławów, Krzemieniec i odległą Maderę. „Wielki skok Aligatora” to połączenie akcji, przygody, kryminalnej intrygi i obyczajowych wątków pojawiających się w życiu każdego nastolatka.

Pierwsza część przygód Aligatora spotkała się z niezwykle ciepłym przyjęciem czytelników, o czym świadczy między innymi zrealizowany przez wileńskich gimnazjalistów projekt „Śladami bohaterów kryminalno-przygodowej powieści »Aligator w Wilnie«”. Powieść zajęła również drugie miejsce w konkursie na Samochodzikową Książkę Roku 2021 organizowanym przez internetowe Forum Miłośników Pana Samochodzika.

Autorem „Wielkiego skoku Aligatora” jest Piotr Jezierski, pisarz, dziennikarz i kulturoznawca, autor zbioru opowiadań „Zgubiłem zegarek”, internetowego kryminału w odcinkach „Parada grzeszników”, łączącej kilka gatunków powieści „Kochankowie brzydszej córki” oraz powieści przygodowej „Aligator w Wilnie”. Jako badacz kultury popularnej wydał on książkowe eseje „Siła strachu” i „Wektory wyobraźni”. Jest również twórcą wystaw o historii polskiego kina prezentowanych w Wilnie, Trokach i Dyneburgu.

Okładkę oraz ilustracje do książki stworzył Tomasz Bereźnicki, niezwykle zdolny polski rysownik i malarz, współautor m.in. wydanej w 2021 roku powieści graficznej „Podziemie łączy /Pogrindis Jungia” (Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”).

Premiera „Wielkiego skoku Aligatora” odbyła się w grudniu 2022 roku. Książka nie jest przeznaczona do oficjalnej sprzedaży i jest za darmo przekazywana polskim szkołom oraz organizacjom działającym poza granicami kraju.

Powieść została objęta patronatem medialnym: Kuriera Galicyjskiego, Kuriera Wileńskiego, Forum Miłośników Pana Samochodzika i Portalu IDA. Wydawcą „Wielkiego skoku Aligatora” jest Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Haliny Ostas z Piotrem Jezierskim, pisarzem, dziennikarzem i kulturoznawcą.

Wilno rozpoczęło obchody 700-lecia istnienia miasta

25.01.2023 15:22
Wilno rozpoczęło obchody 700-lecia istnienia miasta. Przygotowano na ten rok wiele różnorodnych wydarzeń.

W Sejmie otwarto wystawę poświęconą Andrzejowi Poczobutowi

25.01.2023 17:14
"Andrzej Poczobut. Prześladowany za POLSKOŚĆ" - to tytuł wystawy, którą od dziś można oglądać w Sejmie. Ekspozycja została przygotowana przez redakcję gazety i portalu "Głos znad Niemna", a jej inicjatorem jest wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska z PiS. Wystawa przedstawia działalność Andrzeja Poczobuta oraz wymierzone przeciwko niemu represje.