Redakcja Polska

Nowa wystawa "Creme de la creme. Wybrane nabytki 2021-2022" w Zamku Królewskim w Warszawie

21.03.2023 12:39
Wystawa to ponad 120 dzieł sztuki oraz zabytków rzemiosła, wśród nich obrazy Bernarda Bellotta zwanego Canalettem oraz Marcella Bacciarellego.
Audio
  • Wystawa "Creme de la creme. Wybrane nabytki 2021-2022" w Zamku Królewskim w Warszawie - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Nowa wystawa Creme de la creme. Wybrane nabytki 2021-2022 w Zamku Królewskim w Warszawie
Nowa wystawa "Creme de la creme. Wybrane nabytki 2021-2022" w Zamku Królewskim w WarszawieFoto: PAP/Albert Zawada

Ekspozycja jest wyrazem konsekwentnie realizowanej od lat misji stworzenia w zamkowych salach wybitnej kolekcji dzieł sztuki europejskiej. Zwiedzający zobaczą nie tylko dzieła Canaletta czy Bacciarellego, ale też między innymi cenne naczynia ze srebrnej zastawy Fryderyka Augusta Wettyna, złocone i rzeźbione meble rokokowe czy szesnastowieczną zbroję turniejową wywodzącą się z kręgu kultury niemieckiej. Eksponaty stanowią jedynie część cennych zakupów, które w ostatnich latach wzbogaciły zbiory Zamku Królewskiego – podkreśla jego dyrektor Wojciech Fałkowski.

W latach 2021-2022 kolekcja Zamku Królewskiego w Warszawie wzbogaciła się o blisko 500 wysokiej klasy dzieł sztuki, wybranych spośród bogatej oferty prestiżowych europejskich galerii i antykwariatów, a także znalezionych na aukcjach - zarówno polskich, jak i zagranicznych. Wystawa będzie dostępna bezpłatnie dla zwiedzających do 14 maja.

Zamek Królewski w Warszawie zapowiada poza tym w najbliższym czasie wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych. Już teraz można zobaczyć wystawę „Zmienność fortuny. Alegorie Hermana Hana”, na której po raz pierwszy w historii można w stolicy Polski  podziwiać dzieła jednego z najsłynniejszych malarzy gdańskich epoki nowożytnej. Natomiast w związku z 550 rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika przygotowywana jest ekspozycja, która przybliży życiorys i dorobek wybitnego polskiego astronoma.

IAR/ep


Obraz Caravaggia na Zamku Królewskim w Warszawie

12.11.2021 11:33
"Chłopiec gryziony przez jaszczurkę" – obraz pędzla Michelangela Merisiego, zwanego Caravaggiem - prezentowany jest na wystawie „Caravaggio i inni mistrzowie”.

Wielkie wystawy, pokazy z cyklu „Arcydzieła na Zamku” oraz bogaty program edukacyjny - to plany Zamku Królewskiego w Warszawie

07.01.2022 16:36
W maju po ponad 200 latach do Polski przyjedzie księgozbiór króla Stanisława Augusta z Narodowej Biblioteki Ukrainy w Kijowie. Nowa wystawa będzie próbą odtworzenia biblioteki władcy.

Prezentacja katalogu o bibliotece Stanisława Augusta i pokaz map „Polonia et Lithuania et Ucraina” na Zamku Królewskim

27.05.2022 14:00
W siedzibie królów polskich odbyła się inauguracja katalogu wystawy „Splendor i wiedza. Biblioteka królewska Stanisława Augusta” oraz pokaz kolekcji map z kolekcji Tomasza Niewodniczańskiego.