Redakcja Polska

Młodzi muzycy z Orkiestry MASO Charków z Ukrainy zagrają w Kielcach i Busku-Zdroju

14.04.2023 10:55
Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna Ukrainy "Słobożański" z Charkowa wystąpi w najbliższy weekend w Kielcach i Busku-Zdroju - informuje dziennik regionalny "Echo Dnia". Orkiestrę tworzą utalentowani młodzi muzycy z całej Ukrainy. Wielu z nich jest laureatami krajowych i międzynarodowych konkursów.
Orkiestra symfoniczna
Orkiestra symfonicznafurtseff/Shutterstock

Prezes Stowarzyszenia Purpurowy Stradivarius Polska, które wspiera ukraińskich muzyków podczas ich pobytu w Polsce, Aleksandra Wysłouch-Cieszyńska podkreśliła, że charkowski zespół jest to pierwsza i jedyna pełnoetatowa, profesjonalna orkiestra młodzieżowa w Ukrainie. Grają w niej muzycy do 35. roku życia.

Aleksandra Wysłouch-Cieszyńska przekazała, że sobotni i niedzielny koncert odbędzie się w ramach cyklu "Z klasyką przez Polskę". O godzinie 18:00 rozpocznie się koncert w sobotę w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych imienia Ludomira Różyckiego w Kielcach, zaś o godzinie 15:00 w niedzielę 16 kwietnia w sali widowiskowej w Buskim Samorządowym Centrum Kultury w Busku-Zdroju. W programie są utwory Antonina Dworzaka, Witolda Lutosławskiego oraz polska premiera "Symfonii Ukraińskiej" ukraińskiego kompozytora Mychajły Kałaczewskiego.

Orkiestrę poprowadzi światowej renomy dyrygent - Jurek Dybał, muzyk Filharmonii Wiedeńskiej, dyrektor Festiwalu imienia Krzysztofa Pendereckiego w Zabrzu i dyrektor artystyczny rezydencji Orkiestry MASO Charków. Wstęp na koncerty jest za bezpłatnymi zaproszeniami.

Aleksandra Wysłouch-Cieszyńska dodała, że młodzi muzycy z ogarniętej wojną Ukrainy są w Polsce od maja ubiegłego roku. Przebywają obecnie pod opieką instytucji samorządowej Katowice Miasto Ogrodów w ramach programu "wspieraMy Ukrainę" Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prezes dodała, że pobyt twórczy w ramach programu "wspieraMy Ukrainę" pozwala młodym, ukraińskim muzykom bezpiecznie kontynuować swoją pracę i rozwój artystyczny.

Orkiestra powstała w Charkowie w 1993 roku. Rok później na Europejskim Festiwalu Muzycznym w Kopenhadze została uznana za najlepszą młodzieżową orkiestrę symfoniczną w Europie. Za znaczący wkład w rozwój kultury ukraińskiej i wysoki profesjonalizm w 2008 roku otrzymała status akademickiego zespołu wykonawczego.

Orkiestra ma w swoim repertuarze prawie wszystkie światowe arcydzieła muzyki klasycznej, utwory kompozytorów współczesnych oraz muzykę różnych gatunków i stylów. Jej siedzibą jest Charkowski Uniwersytet Narodowy im. Wasyla Karazina.


IAR/ho

Muzeum Chopina w Warszawie wkrótce ponownie – po remoncie - zaprosi zwiedzających

05.04.2023 11:22
W najbliższym czasie muzeum planuje cykliczny pokaz listów polskiego kompozytora – to największa kolekcja korespondencji Chopina w tej części Europy. Będzie też można zobaczyć rękopisy muzyczne Fryderyka.

Polscy artyści triumfują na austriackim Festiwalu Imago Dei

05.04.2023 14:07
Austriackie miasto Krems nad Dunajem słynące z morelowych sadów i jednych z najlepszych austriackich winnic, zamieniło się na tydzień w prawdziwą mekkę polskiej muzyki. Wszystko za sprawą Festiwalu Imago Dei 2023.

Zabytkowy Kanał Augustowski ma 200 lat

12.04.2023 12:16
Rok 2023 to rok jubileuszu 200-lecia powstania zabytkowego Kanału Augustowskiego, który - przez jeziora - łączy rzekę Biebrzę z rzeką Niemen. Pod nadzorem konserwatora zabytków obiekt przechodzi systematyczne remonty.