Redakcja Polska

Łazienki Królewskie – miejsce ważne dla kształtowania naszego wizerunku, państwowości i patriotyzmu

03.05.2023 10:30
W Święto Konstytucji 3 Maja warto przypomnieć sobie historię i znaczenie miejsca, tak bardzo kojarzącego się z dziejami Polski.
Audio
  • Rozmowa z p.o. dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie Marianną Otmianowską [posłuchaj]
Marianna Otmianowska, p.o. dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
Marianna Otmianowska, p.o. dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie w WarszawieFoto: PAP/Rafał Guz

Ulubione miejsce spacerów warszawiaków – czyli Łazienki Królewskie w Warszawie – to zespół pałacowo-ogrodowy założony w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Jego nazwa pochodzi od barokowego pawilonu Łaźni, wzniesionego w latach 80. XVII wieku przez Stanisława Herakliusza Lubomirskiego i przebudowanego przez króla Stasia na pałac Na Wyspie. Oprócz budynków, pawilonów oraz wolnostojących rzeźb w Łazienkach znajdują się cztery ogrody: Królewski, Romantyczny, Modernistyczny oraz Chiński.

Co roku tzw. majówka – czyli dni, gdy między innymi obchodzimy Dzień Flagi i Święto Konstytucji 3 Maja – to czas, w którym warto przypomnieć sobie historię tego miejsca.

– To miejsce, które nas łączy, przypomina o naszej wspólnocie, przypomina o ważnych wydarzeniach historycznych – ale też wprawia nas w zachwyt – mówi p.o. dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie Marianna Otmianowska. O przeszłość i teraźniejszość dawnej królewskiej rezydencji zapytała ją Ewa Plisiecka.

 

Arcydzieło Rembrandta "Jeździec polski" na wystawie w Łazienkach Królewskich

10.05.2022 13:24
Arcydzieło Rembrandta "Jeździec polski” znane też pod nazwą "Lisowczyk" trafiło na nową wystawę w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Obraz był częścią obszernej kolekcji ostatniego króla Polski Stanisława Augusta.

Łazienki Królewskie w Warszawie zapraszają warszawiaków i przyjezdnych na tegoroczną majówkę

27.04.2023 14:09
Wśród atrakcji bezpłatne zwiedzanie zabytkowych obiektów, pokazy kawaleryjskie i parady orkiestr, a także wydarzenia kulturalne związane z Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Wystawa "Kopernik i jego świat" w Zamku Królewskim w Warszawie

02.05.2023 10:05
To blisko 170 eksponatów wypożyczonych z 21 polskich oraz zagranicznych ośrodków muzealnych i naukowych. Ekspozycję przygotowano z okazji jubileuszu 550-lecia urodzin Mikołaja Kopernika.