Redakcja Polska

Wystawa "Kopernik i jego świat" w Zamku Królewskim w Warszawie

02.05.2023 10:05
To blisko 170 eksponatów wypożyczonych z 21 polskich oraz zagranicznych ośrodków muzealnych i naukowych. Ekspozycję przygotowano z okazji jubileuszu 550-lecia urodzin Mikołaja Kopernika.
Audio
  • Wystawa "Kopernik i jego świat" w Zamku Królewskim w Warszawie
Jan Matejko Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem
Jan Matejko "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem"Foto: Foto: Wikipedia Commons/Domena Publiczna

Wśród eksponatów znalazło się ikoniczne dzieło Jana Matejki "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem". Zwiedzający będą mogli też obejrzeć zabytkowe przyrządy naukowe z epoki i cenne starodruki.

Wystawa podzielona jest na części odpowiadające poszczególnym płaszczyznom aktywności Mikołaja Kopernika. Są to: gabinet lekarski, żywot kanonika, pracownia astronomiczna, przedsionek gabinetu Kopernika, gabinet Kopernika. Ostatnia część poświęcona jest recepcji postaci astronoma w sztuce następnych stuleci.

- Na wystawę zapraszamy do 30 lipca – mówi kurator ekspozycji Norbert Haliński. Rozmawia z nim Ewa Plisiecka.

 

Obraz Matejki "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" w londyńskiej galerii sztuki

15.06.2021 13:48
W The National Gallery w Londynie można oglądać wystawę "Rozmowy z Bogiem: Kopernik Jana Matejki", prezentującą m.in. wypożyczony z Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego obraz Matejki  

Wystawy poświęcone włoskiemu renesansowi i 160. rocznicy powstania styczniowego. Plany Zamku Królewskiego w Warszawie

16.01.2023 12:23
Zamek Królewski przygotowuje prezentację dzieł Botticellego, Belliniego i Perugia oraz ekspozycje we współpracy z czołowymi muzeami i galeriami europejskimi, jak Luwr czy Muzea Kapitolińskie.

Rok Kopernika. Obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika - astronoma, lekarza i matematyka

30.01.2023 15:47
Szczególnie uroczyste obchody zaplanowano we Fromborku oraz w i innych miastach województwa warmińsko-mazurskiego - to ponad 150 wydarzeń, w tym koncerty, konferencje naukowe i wystawy.  

Światowy Kongres Kopernikański w Toruniu w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika

20.02.2023 13:18
W uroczyste obchody rocznicy urodzin wybitnego polskiego astronoma wpisuje się Światowy Kongres Kopernikański w Toruniu i rozpoczęcie działalności Akademii Kopernikańskiej.