Redakcja Polska

"Zakładnicy piekła". Wspomnienia z powrotu na misję wojskową w Afganistanie

17.06.2023 14:25
"To książka o ludziach związanych syndromem sztokholmskim z mocnymi wrażeniami'"- mówi jej autor Marcin Szymański, były żołnierz z dwudziestopięcioletnim stażem służby. 
Audio
  • Marcin Szymański o swojej książce zatytułowanej "Zakładnicy piekła". Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Fragment okładki książki Zakładnicy piekła
Fragment okładki książki "Zakładnicy piekła"Materiały wydawnictwa Bellona

Historia jest oparta na doświadczeniach autora zdobytych w Afganistanie i stanowi swego rodzaju kontynuację jego poprzedniej książki, zatytułowanej "Na sprzedanej wojnie".

"Zakładnicy piekła" opisują to, co się działo po poprzedniej misji i tłumaczy, dlaczego polscy żołnierze powrócili do Afganistanu i co się działo podczas drugiej misji. Autor był wówczas doradcą wojskowym Afgańczyków, stawia akcent na przedstawienie ich punktu widzenia i poglądów.

Marcin Szymański to były żołnierz z dwudziestopięcioletnim stażem służby, absolwent amerykańskiej uczelni wojskowej. Oficer – służbę wojskową zakończył na stanowisku szefa sztabu Wojsk Specjalnych. Trzykrotnie brał udział w misjach poza granicami kraju, w tym jako dowódca grupy bojowej w Afganistanie. Za udział w operacjach został odznaczony amerykańską brązową gwiazdą i polskim krzyżem wojskowym z mieczami. Po odejściu ze służby zajął się popularyzacją sportów ekstremalnych i aktywnej turystyki w ramach założonej przez siebie firmy Sport Adventure.

Z Marcinem Szymańskim, o jego najnowszej książce, rozmawiał z nim Przemysław Pawełek.

"Rosja próbuje rozgrywać i skłócać członków NATO". Stanisław Żaryn o kremlowskiej dezinformacji

17.06.2023 13:05
Rosja próbuje rozgrywać i skłócać członków NATO - powiedział w sobotę pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. Kreml buduje wizję różnych bloków wewnątrz NATO, niezdolnych do współdziałania i współpracy - wskazał.

"Piorun" nowej generacji to przełomowa broń. "Zaprojektowana została wyłącznie przez polskich inżynierów"

17.06.2023 17:00
- "Piorun" nowej generacji będzie przełomem na rynku - mówi dr inż. Przemysław Kowalczuk, prezes należących do Grupy PGZ elektronicznej spółki PIT-Radwar SA oraz wiceprezes rakietowo-amunicyjnej Mesko SA. Pierwsze testy nowego zestawu zespół może przeprowadzić już za 18 miesięcy.

Jens Stoltenberg może jednak pozostać na stanowisku szefa NATO dłużej

17.06.2023 16:39
Jens Stoltenberg może jednak pozostać na stanowisku sekretarza generalnego NATO dłużej. Na stanowiski miał zostać do końca września, ale pojawiły się problemy z wyborem następcy. Wydaje się więc, że szczyt w Wilnie, zamiast zatwierdzić nowego szefa Sojuszu, przedłuży jeszcze raz kadencję obecnemu.