Redakcja Polska

Rozpoczął się 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

18.09.2023 13:57
Podczas Festiwalu pokazanych zostanie w sumie 120 filmów pełno i krótkometrażowych. Filmy będą walczyć o nagrody Festiwalu w trzech konkursach.
Audio
  • Rozpoczął się 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Plakat 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
Plakat 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdynimateriały promocyjne

W Konkursie Głównym o Złote Lwy powalczy 16 pełnometrażowych filmów fabularnych, w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych o nagrodę będą rywalizować 4 filmy, a w Konkursie Filmów Krótkometrażowych znalazło się 25 tytułów. Polskie Radio jest jednym z patronów medialnych Festiwalu.

Dyrektor artystyczny Festiwalu Joanna Łapińska wyjaśnia, że filmy zakwalifikowane do Konkursu Głównego pokazują, jak różnorodne jest polskie kino i jak różne tematy podejmują filmowcy. "Przygotowywałam tak repertuar tegorocznego Festiwalu, żeby te różne odcienie polskiego kina naszym widzom pokazać" - powiedziała dyrektor. "Będą w Gdyni zarówno tytuły komercyjne, jak i historie, opowieści intymne, osobiste, delikatne. Różnorodnie będzie też tematycznie, czyli z jednej strony wybrzmi nasza współczesność i to, co nas może teraz trapić, ale także kino historyczne, znowu różnorodne i stylistycznie i tematycznie" - podkreśliła Joanna Łapińska.

A dyrektor Festiwalu Leszek Kopeć wyjaśnia, że w tym roku w Konkursie Głównym bardzo silnie reprezentowane jest kino historyczne. "To takie filmy, jak: "Figurant" Roberta Glińskiego o SB-ku inwigilującym Karola Wojtyłę, "Doppelgänger. Sobowtór" Jana Holoubka o agencie, który w PRL-u został wysłany do Austrii, "Święty" o kradzieży rzeźby z relikwiarza z katedry gnieźnieńskiej, "Raport Pileckiego" o tragicznych losach rotmistrza Witolda Pileckiego czy "Różyczka 2" - ciąg dalszy opowieści o agentce, która była żoną i jednocześnie inwigilowała Pawła Jasienicę". W nurcie filmów związanych naszą historią jest również "Kos" w reżyserii Pawła Maślony o losach Tadeusza Kościuszki.

Na Festiwalu oprócz prezentacji najnowszego dorobku polskich filmowców odbywać się będzie bardzo wiele wydarzeń towarzyszących, wśród nich sekcja specjalna "Mistrzowska Piątka". Joanna Łapińska wyjaśnia, że w ramach tej sekcji pięcioro filmowców będzie prezentowało i omawiało wybrane przez siebie polskie filmy, które zaliczane są do klasyki polskiego kina. "Pięcioro filmowców opowie o polskich filmach szczególnie dla nich ważnych; tytułach, które ich ukształtowały i do dziś fascynują. Agnieszka Smoczyńska wybrała "Opętanie" Andrzeja Żuławskiego, Filip Bajon "Jak daleko stąd, jak blisko" Tadeusza Konwickiego, Ewa Puszczyńska "Jak być kochaną Wojciecha" Jerzego Hasa, Jan P. Matuszyński "Nic śmiesznego" Marka Koterskiego, a Allan Starski "Popiół i diament Andrzeja Wajdy".

Podczas Festiwalu zaplanowano także spotkania widzów z twórcami i debaty poświęcone problemom i wyzwaniom, jakie stoją przed polskim kinem. Zaprezentowana zostanie także wystawa poświęcona scenografiom, jakie Allan Starski stworzył do filmów: "Oliver Twist", Pianista" oraz "Hannibal". Scenograf w tym roku, podczas gali rozdania nagród, odbierze Platynowe Lwy za całokształt twórczości.

Festiwal potrwa do 23 września, wtedy poznamy tegorocznych laureatów, a szczegółowy program wydarzenia można znaleźć na stronie festiwalgdynia.pl

IAR/PP

"The Riese Project" - wirtualna podróż w głąb nazistowskiego kompleksu w Górach Sowich

06.09.2023 16:00
Polska gra, wykorzystująca gogle VR, pozwala graczom odwiedzić tajemnicze tunele, których cel do dziś nie został w pełni odkryty

W Warszawie została otwarta wystawa "Nie tylko Siwiec"

12.09.2023 13:50
Ekspozycję upamiętniającą Polaków protestujących przeciw inwazji na Czechosłowację przygotował Instytut Pamięci Narodowej

Litewski poeta Tomas Venclova z Międzynarodową Nagrodą Literacką im. Zbigniewa Herberta

14.09.2023 11:29
Litewski poeta i tłumacz, obrońca praw człowieka, znany dysydent z czasów sowieckich - Tomas Venclova odebrał Międzynarodową Nagrodę Literacką imienia Zbigniewa Herberta. Uroczystość odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie. Nagroda przyznawana jest od dziesięciu lat za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne nawiązujące do idei, które przyświecały twórczości polskiego poety.